14. prosince 2010 16:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi hodlají za dárky letos utratit 4724 korun, předloni to bylo o 500 více

Na Staroměstském náměstí se slavnostně rozsvítil vánoční strom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Staroměstském náměstí se slavnostně rozsvítil vánoční strom | foto: ČTK

PRAHA Češi hodlají do vánočních dárků investovat letos v průměru 4724 Kč, zatímco v roce 2008 to bylo 5236 Kč na osobu. Další plánované výdaje související s vánočními svátky zůstávají stejné nebo se mírně zvyšují.

Vyplývá to průzkumu, který na vzorku 1014 respondentů pro Citibank zpracovala společnost STEM/MARK.

Kolik stojí Vánoce

Za potraviny průměrný Čech letos utratí 2586 Kč (v roce 2008 to bylo 2583 Kč), za nealkoholické nápoje 448 Kč (399 Kč), za alkoholické nápoje 562 Kč (567 Kč), za další výdaje včetně nákupu stromečku 577 Kč (500 Kč). Celkový plánovaný účet za letošní vánoce je o 388 Kč nižší než v roce 2008.

Své výdaje kvůli svátkům omezí zhruba dvě pětiny lidí. Významně častěji toto uvádějí ženy a domácnosti s příjmem do 20.000 Kč. Proti roku 2008 změna nenastala, kvůli Vánocům se omezuje přibližně stejný počet lidí.

U vánočních dárků stále převládá nakupování v obchodech, ale zhruba čtvrtina lidí nakupuje alespoň část dárků na internetu. Významně častěji jsou to lidé do 44 let. Všechny dárky na internetu kupuje jen menšina lidí, ani ti nejmladší zatím kamenné obchody nevynechají.

Vánoce? Hlavně zodpovědně
Celkem 90 procent Čechů nakupuje vánoční dárky ze svých úspor. Pouze desetina lidí spoléhá na jiné zdroje. Pokud již Češi využijí nějakého úvěrového produktu, pak preferují kreditní kartu. Tu využije polovina respondentů, kteří si na nákup dárků půjčí. Kreditní karty jsou při letošních vánočních nákupech využívány více než koupě zboží na splátky, klasické půjčky či využití kontokorentu při běžném účtu.

"Je vidět, že Češi přistupují k financování vánoc zodpovědně a zbytečně se nezadlužují," komentoval výsledky průzkumu produktový manažer oddělení kreditních karet Citibank Milan Řezníček. Pokud se lidé rozhodnou pro úvěrový produkt, preferují kreditní karty, které je při dodržení splátkové kázně nezatíží žádným úrokem. Podle průzkumu kreditní kartu používá zhruba třetina lidí. Významně častěji domácnosti s příjmem mezi 30.000 až 40.000 Kč.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.