Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi, Italové a Francouzi pracují nejméně v Evropě

Neméně v Evropě pracují Italky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neméně v Evropě pracují Italky. | foto: Lidové noviny

Brusel  Dosud se zdálo, že Češi tráví v práci nejvíce času z celé Evropy. Nová studie Evropské nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek, však ukazuje něco jiného.

Zaměstnanci v Česku v průměru odpracují týdně asi 37,3 hodiny, tedy nejméně spolu s Italy, Francouzi a Slovinci. Největšími "dříči" jsou naopak Poláci, kteří v práci tráví 42,8 hodiny týdně.

V celé Evropě tráví více času v práci muži než ženy, uvádí dál studie. V ČR ženy se stálým pracovním poměrem odpracují v průměru 35,5 hodiny týdně, zatímco muži 38,8 hodiny. Vůbec nejpracovitějším Evropanem je polský muž, který v práci tráví týdně asi 45,4 hodiny. "Nejlínější" jsou naopak Italky se 33 odpracovanými hodinami.

Ekonomové však upozorňují, že čas strávený v práci nelze zaměňovat s produktivitou, která je zatím v ČR a ve střední a východní Evropě nižší než na Západě. Češi tak v podstatě mohou odvést ještě podstatně méně práce než Francouzi, kteří se drží na chvostu tabulky.

Češi si ale na rozdíl od Francouzů od práce tolik neodpočinou. Zatímco v České republice je minimální zákonem stanovená dovolená během jednoho roku 20 dní, v zemi galského kohouta se mohou zaměstnanci podle zákona rekreovat o pět dní déle.

Evropská nadace pracovala, narozdíl od Eurostatu, jenž Čechům pravidelně přisuzuje punc jednoho z nejpracovitějších národů v Evropě, s údaji jednotlivých národních statistických úřadů, které pak srovnala. Například Slováci, kteří se podle dat evropských statistiků drží pravidelně za Čechy, se tak najednou vyhoupli před ně.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Neméně v Evropě pracují Italky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Neméně v Evropě pracují Italky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Neméně v Evropě pracují Italky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....