Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi jsou čím dál zadluženější. Klesá ale počet těch, kteří nedokážou splácet

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Celkový dluh obyvatel Česka přesáhl na konci prvního čtvrtletí poprvé dva bilion korun, meziročně vzrostl o 162 miliard. Naopak dluh ohrožený nesplácením se meziročně snížil o šest miliard na 41 miliard korun. Podíl takzvaného ohroženého dluhu tak klesl na dvě procenta celkového dluhu.

Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

Objem dlouhodobého dluhu, tedy dluhu určeného na bydlení, dosáhl 1,6 bilionu korun a meziročně vzrostl o 139 miliard, téměř o desetinu. Na celkovém dluhu se podílel téměř 80 procenty. Zbylá pětina, 412 miliard korun, připadala na krátkodobý dluh, který je primárně určen na spotřebu.

ČTĚTE TAKÉ:

Krátkodobý dluh rostl pomaleji a meziročně se zvýšil o 23 miliard, respektive o 5,8 procenta. Celkový objem dluhu meziročně vzrostl o 8,8 procenta.

„V prvním čtvrtletí roku pokračoval trend vysokého zájmu o úvěry na bydlení. Vedle dobré ekonomické situace a nízkých úrokových sazeb tento zájem přičítáme také tomu, že lidé byli ovlivněni informacemi o blížícím se zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů a snažili se sjednat si své úvěry ještě před začátkem platnosti aktuálního doporučení ČNB o omezení poskytování hypoték v pásmu od 80 procent hodnoty nemovitosti,“ uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná.

Klientů s dluhem ubylo

Počet klientů s dluhem se meziročně snížil o 27 tisíc na 3,03 milionu. Za úbytkem stojí především meziroční pokles klientů s krátkodobým dluhem o 35 tisíc na 2,42 milionu. Počet klientů s dlouhodobým dluhem naopak o pět tisíc vzrostl a dosáhl 1,12 milionu.

Objem ohroženého dluhu, tedy především dluhu, kde nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí splátky, meziročně klesl o 6,3 miliardy na 41 miliard korun. Ohrožený dlouhodobý dluh meziročně klesl o 2,3 miliardy na 13,9 miliardy. Ohrožený krátkodobý dluhu se snížil o čtyři miliardy na 27,1 miliardy.

Zadlužení Češi

„Takto výrazný pokles ohroženého dluhu při současném nárůstu objemu celkového dluhu je velmi pozitivním trendem. Podíl ohroženého dluhu na celkovém dluhu je v posledních letech nejnižší. Dvouprocentní podíl ohroženého dluhu je velmi nízký i v rámci Evropy a ukazuje tak, že bankovní a finanční instituce v Česku jsou i přes rostoucí objemy poskytovaných úvěrů velmi konzervativní a nepouští se do poskytování rizikových úvěrů,“ uvedl ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

V prvním čtvrtletí také meziročně klesl počet lidí s ohroženým dluhem. U dlouhodobého dluhu se jejich počet meziročně snížil o desetinu na 2634 lidí. U krátkodobého dluhu se počet lidí s ohroženým dluhem snížil o 14 tisíc na 291 tisíc lidí. Klesla i částka na klienta s ohroženým dluhem.

U dluhu na bydlení průměrná ohrožená částka klesla o 23 tisíc na 487 tisíc korun, zatímco u krátkodobého dluhu se meziročně snížila v průměru o devět tisíc na 93 tisíc na klienta.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!