Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi jsou finančně negramotní. Jejich dluhy se zvýšily o 70 miliard

Brno chce zatočit se všemi bezdomovci, povaleči a žebráky. Zakázalo pití alkoholu v ulicích města. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brno chce zatočit se všemi bezdomovci, povaleči a žebráky. Zakázalo pití alkoholu v ulicích města. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Ve Zlínském kraji přibývá lidí, kteří se obracejí na občanské poradny s žádostmi o řešení svých dluhů. Za uplynulá tři čtvrtletí se na ně v této souvislosti obrátilo 801 občanů, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 36 procent. V celé České republice je meziroční nárůst skoro o 70 procent, řekl dnes ředitel Asociace občanských poraden Stanislav Skalický.

Jen ve Zlíně občanská poradna zaznamenala nárůst dotazů ohledně řešení dluhů o 39,3 procenta, a to ze 196 klientů na konci září 2009 na 273 klientů na konci letošního září. I ve Valašském Meziříčí je situace obdobná. Počet klientů řešících zadlužení zde meziročně vzrostl o 16,5 procenta z 328 na 382 klientů.

V Uherském Hradišti počet klientů vzrostl o 124,6 procenta. K 30. září roku 2009 občanská poradna zaznamenala 65 případů dluhového poradenství, o rok později již 146.

Podle ředitelky valašskomeziříčské poradny Terezy Ševčíkové se na ni obracení nejčastěji občané ve věku okolo 40 let a žádají o pomoc se spotřebitelskými dluhy.

"Za poslední dobu ale evidujeme i velký nárůst dluhů u lidí okolo 20 let, kteří jsou především zadluženi spotřebitelskými úvěry z nebankovního sektoru či mají dluhy na sociálním pojištění. Množí se i dotazy seniorů, kteří stále častěji chodí na různé předváděcí akce a kupují si 'výhodné nabídky' od různých prodejců," uvedla Ševčíková.

Platit je přirozené, měly by to umět i děti

Všeobecná rada, jak z dluhů ven, podle ní neexistuje. Je to hlavně o zodpovědnosti každého člověka. "Řada klientů je překvapená, že skutečně mají povinnost dluhy uhradit. Často je to o finanční gramotnosti. Mám pocit, že základním dovednostem finanční gramotnosti by se mohly učit už děti v mateřské školce," doplnila ředitelka valašskomeziříčské poradny.

Ze zprávy České národní banky vyplývá, že dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během září zvýšily o více než 5,92 miliardy korun na 1,028 bilionu korun.

Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o téměř 70 miliard korun. Podíl nesplácených úvěrů domácností by měl podle ČNB dosáhnout vrcholu koncem letošního roku.

Asociace občanských poraden je nástupnickou organizací Sdružení pro vybudování sítě občanských poraden, které bylo založené v roce 1997 a změnilo název na Asociaci občanských poraden v roce 1998. Nyní sdružuje 42 občanských poraden, jejich detašovaných pracovišť a kontaktních míst, celkem v 56 místech ČR, které ročně zodpoví téměř na 50.000 dotazů.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...