8. dubna 2012 12:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi jsou finančně zodpovědní, ukázal průzkum

Dluhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhy | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Češi jsou zodpovědní ve svých financích, pokud mají dostatek informací. Zájem o další vzdělávání ve financích ale u většiny lidí skončí se školní docházkou. Ukázal to průzkum České spořitelny.

Celkem 84 procent lidí má představu o tom, s kolika penězi disponuje jejich domácnost a uvádějí, že platí účty včas. Naopak jen 43 procent Čechů má zájem o vzdělání v oblasti financí.

ČTĚTE TAKÉ:

Finanční zodpovědnost roste s věkem a vzděláním

Finanční zodpovědnost podle výsledků průzkumu roste s věkem. Nejvyšší gramotnost je mezi vzdělanými lidmi s vysokým příjmem. Zároveň také platí, že lidé s nejnižším vzděláním mají nejmenší zájem o finance. "Ti, co financím rozumí nejméně, mají zároveň nejmenší zájem se v této oblasti vzdělat. Nejnižší zájem o další vzdělávání je mezi lidmi se základním vzděláním a lidmi bez maturity," plyne z průzkumu.

Hypotéky, půjčky a úvěry - pro většinu Čechů španělská vesnice

"Z kombinace výsledků finanční zodpovědnosti a zájmu o oblast financí vyplynulo, že pokud lidé mají dostatek informací, jsou schopni se chovat finančně velmi zodpovědně. Informace však příliš nevyhledávají a zájem o finanční vzdělání mezi Čechy končí zároveň s koncem školní docházky," uvedla ředitelka společnosti Millward Brown ČR Petra Průšová. Společnost Millward Brown průzkum pro Českou spořitelnu realizovala.

Průzkum České spořitelny

Průzkum pro Českou spořitelnu realizovala společnost Millward Brown. Zúčastnilo se ho 1002 respondentů. 40 % z nich nepokryje ze svých peněžních rezerv ani období tří měsíců. Finanční rezervu na víc než půl roku má třetina respondentů.

Pokud se lidé financím věnují, využívají podle průzkumu jako zdroj informací zejména své blízké či známé. Pracovníci a letáky bank jsou na druhém a třetím místě. Z médií dominují denní tisk a internet. Největší mezery ve vzdělání lidé pociťují v oblasti investování, hypoték, půjček a úvěrů.

Zadluženost stoupá, lidé se nechají snadno oklamat

Předchozí průzkumy ukázaly, že zadlužování českých domácností stoupá. Celková výše bankovních úvěrů poskytnutých českým domácnostem přesáhla na podzim tohoto roku 1,1 bilionu korun. Hypoteční úvěr či úvěr ze stavebního spoření má přibližně každá šestá česká domácnost. Ještě běžnější praxí se stalo využití spotřebitelského úvěru, kterým je dnes zatížena minimálně čtvrtina českých domácností.

ČTĚTE DÁLE:

"Mnoho spotřebitelů proto nedokáže dobře porovnat různé varianty podmínek, za nichž si finanční produkt pořizují a leckdy tomu ani nevěnují dostatečnou pozornost. Lidé pak často akceptují nabídku, která na první pohled působí jako velmi výhodná, ďábel se pak ale může skrývat v detailu," upozorňuje Eva Zamrazilová, členka bankovní rady ČNB.

"Výchova k zodpovědnému finančnímu chování by měla začít už ve škole," myslí si Zamrazilová. "Ne pouze prostým zavedením předmětu finanční gramotnost, ale hlavně zabudováním základních praktických dovedností do výuky ve všech předmětech."

Mladí pokulhávají ve finančních znalostech za svými rodiči

Alarmující výsledky vzešly také z průzkumu finanční gramotnosti mezi 900 mladými respondenty ve věku 15 až 25 let, který loni v srpnu zveřejnila finančně poradenská společnost Partners.  

Podle tohoto průzkumu má mladá generace velmi chabé znalosti finančního trhu a její orientace ve finančních pojmech, produktech a službách je dokonce o 27 procent horší než znalosti jejích rodičů. Finanční negramotností jsou nejvíce ohroženi senioři.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz