Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi jsou národ ‚mamánků‘. Nechceme přijít o peníze ani o komfort, říkají lidé do 30 let

Bydlení u rodičů - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bydlení u rodičů - ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Nedostatek financí, ztráta pohodlí i neschopnost se samostatně rozhodovat. To jsou nejčastější důvody, proč se mladí lidé neradi osamostatňují a raději i dlouho po dosažení plnoletosti zůstávají u rodičů. Podle průzkumu agentury STEM/MARK dům či byt s matkou a otcem sdílí v současnosti téměř třetina tuzemských juniorů ve věku od 20 do 30 let.

Rodiče se s potomky v průzkumu shodli, že ideální věk pro opuštění společné domácnosti je 23 let. Realita ale bývá jiná.

Největší část „mamánků“ se obává, že by na ně po zahájení nezávislého života dolehl nedostatek finančních prostředků – 97 procent dětí totiž přiznalo, že by se bez peněz od rodičů po odstěhování neobešlo.

Bojí se o komfort i o soukromí

Tři čtvrtiny mladých lidí zároveň nechtějí přijít o komfort, který jim bydlení s matkou a otcem přináší, a dvě třetiny dotázaných uznávájí, že nejsou schopni o svém životě samostatně rozhodovat.

Nejčastějším impulzem k opuštění rodného hnízda pro tuzemské juniory zpravidla bývá až vážný partnerský vztah a to i přesto, že 71 procentům rodičů nevadí, když si syn či dcera svého přítele nebo přítelkyni vodí domů na noc.

Oproti tomu se téměř polovina dospívajících svěřila, že by partnera, který stále bydlí s matkou a otcem, nechtěla. Asi čtvrtina dotázaných totiž má v tomto ohledu nepříjemnou zkušenost – většinou se jedná o vyrušení rodiči v intimní chvilce.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.