Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi jsou přeborníci v hromadění valut. Z dovolených mají doma tři miliardy

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Češi mají doma v hotovosti téměř tři miliardy korun v cizích měnách, které jim zbyly po návratu z dovolené. Každý druhý český turista si domů přiveze zbytky cizí měny, kterou znovu nevyužije.

V uchovávání zahraničních měn tak jsou Češi na čele Evropy. Vyplývá to z nového průzkumu asociace Visa Europe.

Zapomenuté zahraniční bankovky a mince má doma každý druhý český respondent (48 procent), což je vysoko nad evropským průměrem, který tvoří 40 procent. Češi mají doma obvykle kolem jednoho a půl tisíce korun v zahraniční měně. 

Osm procent dotazovaných však uvedlo, že částka přesahuje dokonce pěti a půl tisíce korun. Jen tato část cestovatelů tak doma schraňuje více než 850 milionů korun.

U řady evropských národů je podle průzkumu běžnou praxí utracení vyměněných peněz do poslední mince. Například Rakušané takto hospodaří s penězi v 70 procentech případů, Němci v 63 procentech.

Zbylé peníze z dovolené vymění ve směnárnách po návratu devatenáct procent Evropanů. V případě Čechů je to jen čtrnáct procent. Například ve Španělsku si ale zahraniční hotovost po návratu z ciziny vyměňuje 29 procent cestovatelů, v Británii je to každý čtvrtý turista.

Zatímco Češi vynikají v míře uchovávaní cizí měny, Turci pak ve velikosti uchovávané hotovosti. Běžně mají doma v přepočtu více než 2700 korun v zahraničních mincích a bankovkách, tedy více než dvojnásobek evropského průměru. 

Opačným extrémem je Francie, kde se hodnota „zapomenutých“ peněz pohybuje v přepočtu jen kolem 700 korun.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...