4. srpna 2015 15:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi jsou přeborníci v hromadění valut. Z dovolených mají doma tři miliardy

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Češi mají doma v hotovosti téměř tři miliardy korun v cizích měnách, které jim zbyly po návratu z dovolené. Každý druhý český turista si domů přiveze zbytky cizí měny, kterou znovu nevyužije.

V uchovávání zahraničních měn tak jsou Češi na čele Evropy. Vyplývá to z nového průzkumu asociace Visa Europe.

Zapomenuté zahraniční bankovky a mince má doma každý druhý český respondent (48 procent), což je vysoko nad evropským průměrem, který tvoří 40 procent. Češi mají doma obvykle kolem jednoho a půl tisíce korun v zahraniční měně. 

Osm procent dotazovaných však uvedlo, že částka přesahuje dokonce pěti a půl tisíce korun. Jen tato část cestovatelů tak doma schraňuje více než 850 milionů korun.

U řady evropských národů je podle průzkumu běžnou praxí utracení vyměněných peněz do poslední mince. Například Rakušané takto hospodaří s penězi v 70 procentech případů, Němci v 63 procentech.

Zbylé peníze z dovolené vymění ve směnárnách po návratu devatenáct procent Evropanů. V případě Čechů je to jen čtrnáct procent. Například ve Španělsku si ale zahraniční hotovost po návratu z ciziny vyměňuje 29 procent cestovatelů, v Británii je to každý čtvrtý turista.

Zatímco Češi vynikají v míře uchovávaní cizí měny, Turci pak ve velikosti uchovávané hotovosti. Běžně mají doma v přepočtu více než 2700 korun v zahraničních mincích a bankovkách, tedy více než dvojnásobek evropského průměru. 

Opačným extrémem je Francie, kde se hodnota „zapomenutých“ peněz pohybuje v přepočtu jen kolem 700 korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz