Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi jsou šampioni ve stěžování. Mají být proč nespokojení?

Češi si stěžují téměř nejvíc na světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi si stěžují téměř nejvíc na světě | foto: Shutterstock

PRAHA Češi se podle mezinárodního průzkumu kanadského serveru CBC NEWS řadí ke světové špičce v podávání stížností na služby, patří jim čtvrté místo. "Podměrečné pivo, zkažené potraviny, nekvalitní služby cestovních kanceláří a nejasné posezonní slevy - to jsou časté letní stížnosti Čechů," píše dnešní Právo, které průzkum zveřejnilo.

Průzkum, který oslovil 23.000 respondentů ve 23 průmyslově vyspělých zemích, zjišťoval výhrady lidí ke službám, s nimiž se setkávají v běžném životě.

Na nízkou kvalitu služeb si stěžoval téměř každý druhý Čech. V pořadí národů je to nejvíce ze sledovaných evropských zemí, kde činí průměr 36 procent. Češi výrazně ovládli i střední Evropu. V Polsku a Maďarsku měl výhrady k servisu pro zákazníky jen jeden ze čtyř.

Světový žebříček suverénně ovládli Brazilci se dvěma třetinami nespokojenců. Průměrný počet stížností v přepočtu na všech 23 zkoumaných států přitom činí 38 procent. Vůbec nejméně jich bylo v Rusku a Japonsku.

Češi ale mají důvod, proč si stěžovat

Stížnosti Čechů mají podle listu reálné kořeny. Například Sdružení obrany spotřebitelů v červnu zveřejnilo test 50 restaurací v osmi městech zaměřený na podávání správné míry piva. Ten ukázal, že tzv. podmíráka může zákazník dostat v každém čtvrtém podniku. Nejhůře dopadly restaurace v Brně a Ostravě.

Reklamace zboží se skoro v polovině případů ukázaly jako nejisté, navíc s hrozbou hádky s obsluhou.

Češi mají také časté výhrady ke kvalitě jídla, které následně řeší pověřené úřady. Například Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni zajistila 5878 vzorků potravin nevyhovujících předpisům. Jednalo se například o nekvalitní ovoce a zeleninu, víno, maso a masné výrobky, čokolády a cukrovinky, mléčné výrobky a dochucovadla, napsalo dnešní Právo.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!