14. září 2009 11:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi jsou vůči bankám málo sebevědomí, za hypotéky platí zbytečně moc

Ani hrozba výrazně vyšších úroků ale nepřinutila klienty ke změně bankovního domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ani hrozba výrazně vyšších úroků ale nepřinutila klienty ke změně bankovního domu. | foto: Shutterstock

PRAHA Klientů bank nebo stavebních spořitelen, kterým letos končí fixační období, je zhruba 40 tisíc. Nové úrokové sazby, které jim banky nabízejí, jsou mnohdy vyšší až o dva procentní body. Ani hrozba výrazně vyšších úroků ale nepřinutila klienty ke změně bankovního domu.

Refinancování, kdy lidé přecházejí s hypotékou do jiné banky, však zatím mnoho neproběhlo. Analytici odhadují, že přefinancováno bylo zhruba deset procent hypoték.

"Češi refinancují mnohem méně, než je na Západě zvykem. Jsou konzervativní, a navíc se to ještě nenaučili. Nejčastější problém je v tom, že začnou případné refinancování hypotéky řešit příliš pozdě a už to nestihnou," řekl generální ředitel poradenské společnosti Fincentrum Petr Stuchlík. Češi jsou podle něj mnohem méně sebevědomí zákazníci ve vztahu k bankám než například klienti v USA.

Podle analytika finanční skupiny Atlantik FT Milana Lavičky sázejí banky na to, že klienti než aby obíhali konkurenční banky s novými nabídkami a podstupovali následné papírování, zůstanou u banky stávající. "Situace se lepší díky hypotečním poradcům, kteří začínají na českém trhu působit, ale určitě ještě nemůžeme říct, že by byli Češi v tomto směru flexibilní."

Další podrobnosti o refinancování hypoték si přečtěte v pondělním vydání deníku

Katarína Zgúthová

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?