6. srpna 2009 16:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi jsou zvyklí pracovat na sto procent, v Evropě už se to nenosí

Na západě je mnohem běžnejší částečný pracovní úvazek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na západě je mnohem běžnejší částečný pracovní úvazek. | foto: Shutterstock

BRUSEL Česká republika a Slovensko patří mezi státy, v nichž je podíl lidí pracujících na částečný úvazek téměř nejnižší z Evropské unie. Vyplývá to z údajů dostupných na stránkách Eurostatu.

V Česku podíl zaměstnanců se sníženou pracovní dobou představoval loni na celkové zaměstnanosti jen 4,3 procenta. ČR tak patří spolu s Maďarskem třetí až čtvrtá pozice v pomyslném pořadí států podle nejnižšího podílu lidí pracujících na částečný úvazek.

Slovenko figuruje díky 2,5 procenta na druhém místě. Vůbec nejméně zaměstnanců na zkrácený úvazek pracovalo v uplynulém roce mezi státy EU v Bulharsku - jejich podíl na všech pracujících tam loni představoval jen dvě procenta.

V Nizozemsku má zkrácený úvazek každý druhý

Naopak opačný pól pořadí už tradičně v loňském roce opanovalo Nizozemsko, kde takřka polovina pracujících má nějakým způsobem zkrácený pracovní úvazek (46,8 procenta). S velkým odstupem za ním na druhém místě je Švédsko (25,7 procenta) a na třetím Německo (25,2 procenta).

Unijní průměr dosahuje 17,6 procenta a průměr eurozóny, tedy unijních států platících eurem, je 19,3 procenta.

Obecně se dá říct, že mezi západem a severem EU a novými členskými státy bloku ze středu a východu Evropy panují výrazné rozdíly. Ze zemí, které bývaly součástí komunistického východního bloku, má částečný úvazek nejvíce lidí v Rumunsku, kde jejich podíl činil v loňském roce 8,6 procenta.

Lidovky.cz, ČTK