17. června 2010 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi koncem týdne přestanou pracovat na stát, bude den daňové svobody

Šetření - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šetření - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Češi přestanou v pátek 18. června podle výpočtů Liberálního institutu pracovat na stát, nastane totiž takzvaný den daňové svobody. O dva dny později, v neděli 20. června, by měl tento den nastat podle výpočtů společnosti Patria Finance.

Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu.

Podle výpočtů Liberálního institutu tak Češi letos budou na stát pracovat 168 dní, což je nejdéle za posledních deset let a o pět dní déle než loni.

Podle Patria Finance to bude dokonce proti loňsku o osm dní déle. "V letošním roce se měnila celá řada parametrů daňového systému. Daně letos spolknou 35,3 procenta HDP, respektive 46,9 procenta čistého národního důchodu. Na zaplacení daní tak budeme potřebovat 171 dní," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Nejdéle na stát pracují Dánové
Nejpozději letos oslaví den daňové svobody Dánové, a to až 6. srpna. Následují je Finové 3. srpna a s 25. červencem Švédové. Naopak nejdříve, již 24. dubna, nastal den daňové svobody v Jižní Koreji. Švýcaři přestali vydělávat na stát 6. května a lidé v Austrálii 15. května. Slováci oslavili daňovou svobodu 23. května, USA 2. června. Průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pak připadá na 14. června.

"Při pohledu na meziroční vývoj dne daňové svobody v jednotlivých zemích můžeme identifikovat ty, které již začaly s nelichotivým stavem veřejných financí bojovat," uvedl Jiří Schwarz z Liberálního institutu.

Liberální institut pro výpočet dne daňové svobody využívá metodiky OECD. Ta pracuje s odhadem poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu a umožňuje porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích. Patria Finance vypočítává den daňové svobody metodu sestavenou organizací Tax Foundation.

ČTK, Lidovky.cz