23. října 2010 12:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi kradou méně než dříve, i tak ale patříme k evropské špičce

Zlodějka v supermarketu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlodějka v supermarketu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V českých obchodech bylo letos ukradeno nebo se ztratilo méně zboží než loni. Podíl ztrát na tržbách obchodníků se sice snížil z loňských 1,47 procenta na 1,4 procenta, Česko se ale z pohledu tohoto ukazatele mezi sledovanými zeměmi EU dělilo o nelichotivé první místo s pobaltskými státy.

Hodnota ztrát tuzemských obchodníků klesla meziročně o 4,8 procenta na 437 milionů dolarů (bezmála 7,7 miliardy korun). O výsledcích průzkumu agentury Centre for Retail Research informoval server Novinky.cz.

V pětadvaceti evropských státech, které průzkum sledoval, letos hodnota krádeží a ztrát v obchodech klesla meziročně o 4,4 procenta na 41 miliard dolarů (721 miliard korun).

Zhruba 42 procent ztrát připadá na krádeže spáchané zákazníky, 35 procent krádeží mají na svědomí zaměstnanci, 17 procent ztrát vzniklo obchodníkům kvůli technickým chybám a pět procent způsobili dodavatelé.

Celosvětově se nejvíc krade v Indii

Nejnižší je letos podíl ztrát na tržbách obchodníků v Rakousku, kde tento ukazatel činí 0,97 procenta. Nízký je také ve Švýcarsku (jedno procento) či Německu (1,12 procenta).

Naopak vysoký podíl ztrát mají v EU vedle Česka a pobaltských států obchodníci v Belgii (1,38 procenta), Slovensku (1,37 procenta) a Francii (1,36 procenta).

Vůbec nejvyšší ztráty vykazují v Evropě ruští obchodníci, kde podíl ztrát na tržbách letos činí 1,61 procenta. V celosvětovém měřítku patří prvenství s podílem ztrát 2,72 procenta Indii.

Nejvíce se v obchodech podle průzkumu agentury Centre for Retail Research ztrácí alkohol, kosmetika, menší elektronika, značkové oděvy, DVD, počítačové hry a sladkosti.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.