30. listopadu 2011 15:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi kupují méně potravin, alkoholu i cigaret. Kvůli krizi

Potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny | foto: Shutterstock

PRAHA Obyvatelé Česka loni omezili spotřebu většiny potravin. Jedli méně masa, mléčných výrobků, ovoce i zeleniny. Snížila se také spotřeba alkoholu a cigaret. Mezi nečetné výjimky, jejichž průměrná spotřeba rostla, patřily brambory, oleje a tuky.

Údaje dnes zveřejnil na svých internetových stránkách Český statistický úřad. Podle výrobců potravin i obchodníků lidé na potravinách šetřili v důsledku ekonomické krize.

ČTĚTE TAKÉ:

Například průměrná spotřeba masa klesla meziročně o 3,5 procenta na 75,9 kilogramu na osobu a rok. Snížila se zejména spotřeba drůbežího masa, která byla meziročně nižší o 14 procent a dosáhla 21,4 kilogramu na osobu a rok.

Pokles byl do určité míry kompenzován zvýšením spotřeby vepřového o 0,7 kilogramu na 41,6 kg na osobu. Jedlo se také méně ryb než v roce 2009. Mléka a mléčných výrobků loni lidé snědli o 2,3 procenta méně než v roce 2009, když jejich průměrná spotřeba dosáhla 237 kilogramů na hlavu.

Spotřeba ovoce klesla o sedm procent na 84 kilogramů a zeleniny o dvě procenta na 80 kilogramů. Spotřeba brambor stoupla proti předchozímu roku o 3,7 procenta na 67,3 kg. Spotřeba olejů a tuků se zvýšila o necelá dvě procenta na 26 kilogramů na osobu.

"Z uvedených statistických údajů je zřejmé, že již v roce 2010 se začaly na spotřebě potravin v ČR projevovat nákupy v zahraničí, kdy díky obchodní politice řetězců v ČR, roste počet spotřebitelů, zejména z příhraničních oblastí, kteří preferují nákup v sousedních zemích," řekla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová.

Zvýšení DPH může dále snížit prodeje

Podle potravinářů pokles spotřeby potravin v letošním roce ještě zrychlil. Jejich výrobci prý za první pololetí letošního roku hlásí v průměru desetiprocentní snížení obratu. Potravináři se obávají, že pokles prodeje potravin dále prohloubí na leden plánované zvýšení DPH.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka dnes uvedl, že snížení spotřeby potravin obchodníci pocítili na svých tržbách. "Bylo to znát hlavně ve větších prodejnách, jako jsou supermarkety. U některých obchodních řetězců byl pokles opravdu razantní," uvedl Juračka, podle kterého snížení spotřeby odpovídá poklesu maloobchodního obratu prodejen nabízejících potraviny.

Lidé omezili také pití alkoholických nápojů. Jejich průměrná spotřeba vyjádřená v hodnotě čistého lihu se meziročně snížila o 5,5 procenta vlivem spotřeby lihovin a piva, naopak u vína konzumace vzrostla. Průměrná spotřeba cigaret na osobu loni klesla o 43 kusů na 2028.

Podle údajů uvedených ve Zprávě o stavu zemědělství za rok 2010 spotřeba potravin v Česku vyjádřená ve stálých cenách loni meziročně klesla o 1,6 procenta. Lidé za ně vlivem růstu spotřebitelských cen zaplatili v průměru 22.500 korun na hlavu, tedy o 278 Kč více než v roce 2009.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.