5. září 2008 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi kupují více piva v plechovkách

PRAHA  Za poslední rok české pivovary téměř zdvojnásobily produkci plechovkového piva. Přesto v této komoditě stále zaostávají za světem.

Točené nebo „lahváč“. Jiná volba pro českého pivaře donedávna vůbec nepřicházela v úvahu. V poslední době ale začínají Češi holdovat také hliníkovým plechovkám.

Podle údajů Českého svazu pivovarů a sladoven se v prvním pololetí letošního roku podíl piva stáčeného do plechovek na výstavu českých pivovarů pro tuzemský trh zvýšil z loňských 1,7 procenta na 3,2 procenta. To je sice výrazný nárůst, ale ve srovnání se zahraničím jde o velmi malá čísla.

„Česká spotřeba (plechovkového piva) je hluboko pod průměrem evropských zemí a ČR zaostává i za sousedními zeměmi, jako jsou Polsko, Maďarsko či Slovensko,“ upozorňuje Göte Nylin z evropské asociace výrobců nápojových plechovek (BCME).

Podle něj se plechovkové pivo na celkovém tuzemském prodeji baleného piva podílelo jen zhruba pěti procenty. Naproti tomu ve Švédsku činil podíl plechovek 75 procent, v Británii 69 procent, v Irsku 65 procent a v Polsku a Maďarsku měly pivní plechovky podíl 47 procent.

Podle mluvčího Plzeňského Prazdroje Jiřího Marečka jsou čeští pivaři konzervativní a v obchodech raději kupují pivo v půllitrových zálohovaných lahvích. „Plechovky jsou oblíbené na cesty a jejich prodej roste v časech zejména letních, ale i zimních dovolených. Největší nárůsty jsou v době prázdnin v červenci a srpnu, o něco mírnější nárůst prodejů pak zaznamenáváme v prosinci a lednu,“ řekl Mareček.

Nárůst spotřeby nápojových plechovek ale s nelibostí sleduje ministerstvo životního prostředí. Podle něj je plechovka nejhorším způsobem balení nápojů, protože systém tříděného sběru plechovek není v Česku prakticky vůbec rozšířený.

Plechovka má přitom sama o sobě potenciál být jedním z nejekologičtějších obalů, tvrdí lobby plechovkářů. „Plechovky jsou stoprocentně recyklovatelné a navíc díky nižší hmotnosti a lepší skladovatelnosti je spotřeba paliva na transport a tím i tvorba emisí nižší než například u lahví,“ řekla Dorothea Junková, která je ve firmě na výrobu plechovek Rexam zodpovědná za otázky životního prostředí.

Podle ní spolupracují výrobci plechovek na rozšíření sběrných míst, ale právě nízké prodeje plechovek neúměrně zvyšují náklady na zpětný odběr. „Pijte více piva v plechovkách, bude více sběrných míst,“ vzkazuje Junková českým pivařům.