24. dubna 2009 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi likvidují miliardy v podílových fondech

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Majetek českých domácností uložený v tuzemských a zahraničních fondech se každým dnem ztenčuje. Zatímco ještě na konci uplynulého roku měli lidé v podílových fondech uloženo bezmála 244 miliard korun, nyní je to zhruba už o 15 miliard korun méně. Výprodeje fondů přitom pokračují nadále.

Podle údajů Asociace pro kapitálový trh (AKAT) se lidé letos v měsíci březnu zbavili podílových fondů za zhruba 4,2 miliardy korun (celkové prodeje). V únoru to bylo 4,5 miliardy korun a v lednu 2009 dokonce více než pět miliard korun. V podobném duchu se vyvíjí iměsíc duben. Stále výrazně převažují z hlediska objemu lidé, kteří fondy prodávají, než ti, kteří je nakupují. Proto i duben skončí v červených číslech a celkový objem majetku v tuzemských a zahraničních fondech klesne o další miliardy korun.
 
„Je jen málo lidí, kteří si mohou dovolit v klidu sledovat, jak se jim jejich investice v podílových fondech znehodnocují. Dříve nebo později to velká část z nich nevydrží, peníze z fondů vybere a přesune jinam,“ upozornil Lukáš Skolek, analytik Finance.cz.

Peníze nyní raději do banky
Mnoho lidí, kteří peníze z fondů vyberou, však neví, jak s nimi v současné investičně rozkolísané době naložit. V hojné míře proto lidé využívají nejrůznějších bankovních vkladů, většinou jen na kratší dobu, než opadne pesimismus na kapitálových trzích.
 
„Lidé v současné době tolik nehledí na to, kolik vydělají. Rozhodující pro ně je, zda mají své peníze bezpečně uloženy a že o ně nepřijdou. Není proto divu, že klienti v daleko větší míře své finance ukládají v bankách na spořicích a termínovaných vkladech. Že zde získají zanedbatelné úroky, je pro ně druhořadé,“ řekl Marek Hatlapatka, bankovní analytik společnosti Cyrrus.
 
To potvrzují i zástupci bankovních domů. „Zájem klientů ukládat peníze na depozitních účtech je v poslední době skutečně nadprůměrný,“ uvedla například Monika Klucová, mluvčí Komerční banky. Podobné ohlasy je možné slyšet i z jiných bank. Lidé mají zájem jak o standardní spořicí či termínované vklady, tak i o nejrůznější zajištěné investice. „Klienti nechtějí při zhodnocování svých úspor v poslední době riskovat. Velký zájem zaznamenáváme o prémiové vklady, které jsou spojené s garancí určitého minimálního výnosu,“ informoval Jiří Rys, produktový manažer Raiffeisenbank.

Bankám nahrává i inflace
Ve prospěch bankovních vkladů hovoří také letošní očekávaná inflace. Ta bude proti loňsku velmi nízká, odhady hovoří o dvou procentech. To pro vkladatele znamená, že výnos z bankovních účtů by měl letos v mnoha případech inflaci překročit. Reálně se tak peníze na depozitních účtech neznehodnotí a lidé si za ně koncem roku pořídí více než na jeho počátku.