Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi loni prosázeli 128 miliard, většina odvodů ze sázek šla do sportu

Sportka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sportka - ilustrační foto | foto: Zehl IgorČTK

PRAHA Více než polovina odvodů na veřejně prospěšné účely z hazardních her a sázek šla loni v Česku do sportu. Firmy z oblasti hazardu loni na tyto účely odvedly 3,361 miliardy korun.

Píše to týdeník Euro. Nejvíce peněz poskytla na veřejně prospěšné účely Sazka, celkem 865,6 milionu korun. Skoro celou tuto částku získalo od Sazky občanské sdružení Zelený ostrov. To je podle týdeníku majoritním akcionářem firmy Bestsport, která spravuje O2 arenu v pražských Vysočanech. Mezi členy sdružení jsou akcionáři Sazky, kterými jsou sportovní svazy. Poskytnuté peníze podle Eura sdružení používá hlavně na splácení dluhu za výstavbu haly, který činí asi 19 miliard korun.

"Sazka je atypická. Z diskusí, zda její akcionáři mohou použít odvody na splátku dluhopisů, historicky vyplynulo, že mohou. Protože se to bralo tak, že hala je veřejně prospěšný účel, sportuje se tam," řekl  ředitel státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Karel Korynta.

Lidé prosázeli 128 miliard
Další peníze získaly od sázkových a herních firem také prvoligové fotbalové kluby nebo hokejové týmy z extraligy. Lidé loni podle již dříve zveřejněných údajů ministerstva financí vsadili v loteriích a jiných podobných hrách téměř 128 miliard korun, což bylo o půl procenta méně než v roce 2008. Přesto příjmy provozovatelů her vzrostly ve stejném období o 8,4 procenta na skoro 32,5 miliardy korun. Do státního rozpočtu a rozpočtů obcí odvedli provozovatelé formou správních a místních poplatků a poplatků na státní dozor 3,7 miliardy korun, předloni to bylo 4,2 miliardy korun.

Předepsaný odvod části výtěžku provozovatelů na veřejně prospěšné účely za rok 2009 činil podle ministerstva zhruba 3,3 miliardy korun, což je o 4,1 procenta méně než v roce 2008.

Odvody firem z hazardu

Celkové odvody firem z oblasti hazardu a sázení na veřejně prospěšné účely v roce 2009 (Společnost/Celkový odvod v mil. Kč)

Sazka 865,6
Synot Tip 312,8
Bonver Win 147,7
Fortuna 115,4
Auto Games 103,9
Campa - Net 93,1
Admiral Global Betting 89,1
Forbes Game 48,7
Slot Game 45,5
Gate seven 44,1

Zdroj: Euro

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...