1. prosince 2009 17:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi loni utratili za toaletní papír dvě miliardy, spotřeba roste

Toaletní papír. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toaletní papír. | foto: Sandoz

ČESKÉ BUDĚJOVICE Spotřeba toaletního papíru v Česku podle ekologického sdružení Arnika od roku 2005 stoupla asi o 100 milionů kusů. Za rok (od března 2008 do února 2009) se ho prodalo zhruba 375 milionů rolí za 2,1 miliardy korun. Lidé by se podle ekologů měli zajímat o to, jaký papír kupují. Když vyberou ten vyrobený z recyklovaného papíru, mohou zmírnit dopad růstu spotřeby, řekla dnes novinářům Jitka Straková z českobudějovické Arniky.

Arnika v nové kampani Zdravá planeta pro zdravé děti podporované Státním fondem životního prostředí provedla v prodejnách v pěti městech Česka průzkum, ve kterém zjistila, že v prodejnách je nabízeno dostatečné množství toaletních papírů z recyklovaného materiálu. Lidé tedy mohou dát přednost ekologičtější variantě, uvedla Straková.

"Nákup toaletního papíru ze sběrového papíru je jednoduchá a potřebná cesta, jak přispět k ochraně životního prostředí. Potřebná proto, že nákup recyklovaných výrobků podporuje třídění odpadů a jednoduchá proto, že se jedná o výrobek běžně dostupný a levný," vysvětlil vedoucí projektu Milan Havel.

Lidé by neměli dávat přednost papírům vyrobených z buničiny, tedy ze dřeva, papírům běleným, barveným či navoněným. Nejedná se o ekologicky šetrné výrobky, jsou energeticky náročnější a navíc mohou vadit alergikům.

ČTK, Lidovky.cz