Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi mají hrůzu z důchodové reformy, polovina z nich si nedokáže spořit

Češi mají hrůzu z důchodové reformy, polovina z nich si nedokáže spořit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi mají hrůzu z důchodové reformy, polovina z nich si nedokáže spořit | foto: Shutterstock

PRAHA Čtyři z pěti Čechů se domnívají, že jim státem vyměřená penze nebude stačit, polovina si však nemůže dovolit spořit na důchod. Lidé se proto obávají prudkého snížení životní úrovně v důchodu. Vyplývá to z internetového průzkumu společnosti SANEP.

Dotazování se zaměřilo na otázky související se starobním důchodem a plánovanou reformou důchodového systému. Přestože právě povinné důchodové spoření má být jedním z hlavních pilířů reformy, nemůže si ho dovolit 50,6 procenta dotázaných. 

Jaký důchod čeká na budoucí seniory?

Důchodovou reformu chce prosadit koaliční vláda vedená premiérem Petrem Nečasem (ODS), počítá mimo jiné s dalším zvyšováním věku odchodu do důchodu či se zavedením povinného spoření v soukromých důchodových fondech. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) chce reformu zahájit do roku 2012.

Obavy, že státem vyměřená penze nebude stačit na důstojný život v důchodovém věku, vyjádřilo 84 procent lidí, drastického snížení kvality životní úrovně v důchodovém věku se bojí 72 procent účastníků průzkumu.

Čtěte více:

Názor, že připravovaná reforma by mohla negativně ovlivnit životní úroveň mnoha důchodců, kteří si nestačili naspořit alespoň částku dorovnávající jejich životní úroveň v předdůchodovém věku, zastává 65 procent dotázaných.

Internetového průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 2. až 9. července, se zúčastnilo 5049 lidí ve věku 18 až 65 let. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem 1,5 procentního bodu. Dotazování nezahrnovalo názory obyvatel starších 65 let, kteří již pobírají starobní důchody.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!