Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi mají hrůzu z důchodové reformy, polovina z nich si nedokáže spořit

Češi mají hrůzu z důchodové reformy, polovina z nich si nedokáže spořit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi mají hrůzu z důchodové reformy, polovina z nich si nedokáže spořit | foto: Shutterstock

PRAHA Čtyři z pěti Čechů se domnívají, že jim státem vyměřená penze nebude stačit, polovina si však nemůže dovolit spořit na důchod. Lidé se proto obávají prudkého snížení životní úrovně v důchodu. Vyplývá to z internetového průzkumu společnosti SANEP.

Dotazování se zaměřilo na otázky související se starobním důchodem a plánovanou reformou důchodového systému. Přestože právě povinné důchodové spoření má být jedním z hlavních pilířů reformy, nemůže si ho dovolit 50,6 procenta dotázaných. 

Jaký důchod čeká na budoucí seniory?

Důchodovou reformu chce prosadit koaliční vláda vedená premiérem Petrem Nečasem (ODS), počítá mimo jiné s dalším zvyšováním věku odchodu do důchodu či se zavedením povinného spoření v soukromých důchodových fondech. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) chce reformu zahájit do roku 2012.

Obavy, že státem vyměřená penze nebude stačit na důstojný život v důchodovém věku, vyjádřilo 84 procent lidí, drastického snížení kvality životní úrovně v důchodovém věku se bojí 72 procent účastníků průzkumu.

Čtěte více:

Názor, že připravovaná reforma by mohla negativně ovlivnit životní úroveň mnoha důchodců, kteří si nestačili naspořit alespoň částku dorovnávající jejich životní úroveň v předdůchodovém věku, zastává 65 procent dotázaných.

Internetového průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 2. až 9. července, se zúčastnilo 5049 lidí ve věku 18 až 65 let. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem 1,5 procentního bodu. Dotazování nezahrnovalo názory obyvatel starších 65 let, kteří již pobírají starobní důchody.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?