Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi mají méně kreditních karet. Důvodem je krize

Kreditní karty (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreditní karty (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Růst počtu kreditních karet se v Česku zastavil. A nejen to, celkový počet bankovních kreditek, které lidé nosí ve svých peněženkách, se dokonce proti loňskému roku snížil. Vyplývá to z údajů Sdružení pro bankovní karty (SBK).

Zatímco v polovině minulého roku měli Češi zhruba 1,264 milionu kreditních karet, v letošním pololetí to bylo o necelých 18 tisíc karet méně.

A právě pokles celkového počtu kreditních karet je fenomén, který se v České republice dosud neobjevil. Kreditních karet totiž v minulosti stále přibývalo a nárůst byl poměrně dynamický.

Příčinou nového trendu je ekonomická krize a narůstající insolvence domácností. Banky jsou při vydávání karet nejen podstatně opatrnější než dříve, ale také se snaží některé dříve vydané karty zrušit. Například Česká spořitelna meziročně počet kreditních karet zredukovala o bezmála sto tisíc kusů. "Vloni v pololetí jsme měli vydáno více než 600 tisíc kreditních karet. Část z nich ale nebyla používána, těmto klientům jsme místo karty nabídli vhodnější produkt," uvedla Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny. Dnes tato banka eviduje asi půl milionu kreditních karet.

Další podrobnosti o poklesu počtu kreditních karet čtěte v úterním vydání deníku

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.