25. srpna 2009 8:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi mají méně kreditních karet. Důvodem je krize

Kreditní karty (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreditní karty (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Růst počtu kreditních karet se v Česku zastavil. A nejen to, celkový počet bankovních kreditek, které lidé nosí ve svých peněženkách, se dokonce proti loňskému roku snížil. Vyplývá to z údajů Sdružení pro bankovní karty (SBK).

Zatímco v polovině minulého roku měli Češi zhruba 1,264 milionu kreditních karet, v letošním pololetí to bylo o necelých 18 tisíc karet méně.

A právě pokles celkového počtu kreditních karet je fenomén, který se v České republice dosud neobjevil. Kreditních karet totiž v minulosti stále přibývalo a nárůst byl poměrně dynamický.

Příčinou nového trendu je ekonomická krize a narůstající insolvence domácností. Banky jsou při vydávání karet nejen podstatně opatrnější než dříve, ale také se snaží některé dříve vydané karty zrušit. Například Česká spořitelna meziročně počet kreditních karet zredukovala o bezmála sto tisíc kusů. "Vloni v pololetí jsme měli vydáno více než 600 tisíc kreditních karet. Část z nich ale nebyla používána, těmto klientům jsme místo karty nabídli vhodnější produkt," uvedla Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny. Dnes tato banka eviduje asi půl milionu kreditních karet.

Další podrobnosti o poklesu počtu kreditních karet čtěte v úterním vydání deníku

Najdete na Lidovky.cz