Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi mají mnohem menší problém s placením účtů než Slováci

Fanoušci na Václavském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci na Václavském náměstí | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BRUSEL/PRAHA V Česku v uplynulém roce mělo minimálně jednou problém zaplatit pravidelné účty či koupit si jídlo nebo běžné spotřební zboží 15 procent domácností. Ukázaly to výsledky průzkumu Eurobarometr, který dnes zveřejnila Evropská komise.

Slovenské domácnosti na tom v tomto směru byly podstatně hůře, neboť jich tam podobné finanční potíže mělo dokonce 22 procent, což je osmé nejvyšší číslo v rámci 27členné EU. Čechům naopak patří slušná 16. pozice, o kterou se dělí s Finy a Francouzi.

Největší potíže měly podle respondentů rodiny v Rumunsku. Tam totiž 43 procent lidí uvedlo, že jejich domácnost nemohla nějaký účet v uplynulých 12 měsících zaplatit. Naopak v Rakousku, v Dánsku či v Lucembursku se do obdobných potíží dostalo jen zhruba sedm procent domácností.

Nejvíce pesimističtí jsou Řekové

Průzkum také ukázal, že zhruba tři čtvrtiny Evropanů jsou přesvědčeny o tom, že se za poslední rok v jejich zemi zvýšila chudoba. Šest z deseti Evropanů soudí, že narostla v jejich bezprostředním okolí. Nejvíce v těchto aspektech vyčnívá dluhovou krizí stižené Řecko, kde je o nárůstu chudoby v zemi přesvědčeno 85 procent obyvatel.

"Výsledky průzkumu potvrzují, že chudoba je v EU závažným problémem a současné hospodářské a finanční klima danou situaci jen zhoršují. Krize si vybírá svou daň a velká část Evropanů žije v současnosti od výplaty k výplatě," prohlásil eurokomisař László Andor k výsledkům průzkumu. Ten se uskutečnil v květnu mezi 25.600 občany států EU.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz