24. listopadu 2009 9:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi mají strach z dluhů. Banky proto vydaly méně kreditní karet

Bankomat - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankomat - ilustrační foto | foto: www.csabusinesssolutions.com

PRAHA Strach z nesplácených dluhů ovládl v letošním roce jak banky, tak obyčejné lidi. Zhoršené ekonomické podmínky způsobené hospodářskou recesí se promítly nejen do nižšího počtu nově vydaných kreditních karet, ale i do jejich menšího využití.

"Úbytek kreditních karet se vzhledem k vývoji ekonomické situace dal očekávat," řekl Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty (SBK).

Z jeho statistik vyplývá, že ke konci třetího čtvrtletí vydaly tuzemské banky 1,24 milionu kreditních karet. To je téměř o 66,5 tisíc méně než ve stejném období loňského roku. Celkový počet vydaných bankovních karet se přitom meziročně zvýšil z 8,9 milionu na více než 9,1 milionu karet. "Na tomto poklesu počtu kreditních karet se přibližně stejnou měrou podílí banky i klienti," řekl Kotlán. Celá řada lidí totiž při obnově kreditní karty požádala o její zrušení. Obávají se totiž toho, že nebudou mít peníze na splácení úvěru a mohli by se dostat do dluhové pasti.

"Rizika spojená s vydáváním velkého množství kreditních karet si začaly uvědomovat i banky. Mají strach, že by se samy mohly dostat do pasti v okamžiku, kdy by lidé nebyli schopni splácet své závazky," řekl Kotlán. I proto se banky v letošním roce snaží mnohem méně přesvědčovat lidi, aby si kreditní kartu pořídili a využívali.

Menší tlak ze strany bank na propagaci kreditek se promítl i do způsobu, jakým je lidé využívají.

Další podrobnosti si přečtěte v úterním vydání deníku

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz