21. července 2013 8:30, aktualizováno  8:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krize českým turistům nevadí, cestují dál, jen na kratší dobu

Odpočinek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpočinek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Chuť cestovat neopouští Čechy ani během ekonomické krize. Naopak, českých turistů přibývá: v roce 2012 se vydali na téměř 12 milionů dovolených. Šetří se však na délce pobytu. Dokládá to zpráva Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Vůbec poprvé v historii cestování se počet mezinárodních příjezdů turistů vyšplhal přes jednu miliardu. Toto rekordní číslo potvrzuje, že cestovní ruch je jedním z nejživějších odvětví světové ekonomiky a navzdory přetrvávající finanční krizi prosperuje. A platí to i pro Česko.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle údajů Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) jsou nejnadšenějšími turisty Číňané, následovaní Němci a v těsném závěsu za nimi Američany.

V žebříčku výdajů na mezinárodní cestovní ruch za rok 2012, v němž drží prim Čína, se Česká republika umístila na 40. místě, to ale v žádném případě neznamená, že Češi cestují málo: na 10 milionů Čechů připadlo loni úctyhodných 11,7 milionů dovolených, tedy turistických pobytů trvajících minimálně 4 dny. Peníze se snažíme ušetřit tím, že volíme kratší dobu pobytu. Jeho pozvolné zkracování je podle ČSÚ trendem i v jiných evropských zemích.

Častěji než dříve vyrážíme za krásami rodného kraje. Atraktivní lokalitou, v níž s oblibou tráví svůj volný čas mnoho Čechů, zůstává Jihočeský kraj. Nejvíce se však jezdí do Středních Čech - důsledek dlouholeté a Čechy s oblibou pěstované chalupářské tradice.

Poměrně překvapivá je pozice Prahy: ulice hlavního města, které jeho obyvatelé v létě hromadně opouštějí, sice zaplavují davy turistů, v drtivé většině případů se však jedná o cizince. Co se Čechů týče, byla Praha v minulém roce vůbec nejméně vyhledávanou destinací: za cíl své dovolené si ji vybrala pouze 2 % tuzemských turistů.

Anketa

Kde strávíte svou letošní dovolenou?

Česko 43
Chorvatsko 16
Řecko 12
Severní Afrika 10
Asie 10
Amerika 11
Jinde 49

Třetina z celkového počtu loňských dovolených (4,4 mil.) patří zahraničním cestám. Velká část Čechů se vydala do Středozemí, především pak do Čechy milovaného Chorvatska: země na pobřeží Jaderského moře vloni přivítala více než 800 000 českých turistů.

Oblíbenou destinací zůstávají i další státy jižní Evropy, především Itálie, Řecko, Turecko a Španělsko, konkurují jim ale severoafrické země jako Egypt a Tunisko. Francie, podle dat UNWTO nejpřitažlivější turistická destinace vůbec, se mezi Čechy takové popularitě netěší: v žebříčku jejich cílových destinací se umístila až na 9. pozici.

Tip: vyberte si cestovní pojištění

Spočítejte si v přehledné kalkulačce, jaké je nejvýhodnější cestovní pojištění

Magdalena Slezáková, Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.