25. května 2011 11:54, aktualizováno  20:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi na penzích prodělají, zjistil Švejnarův tým

Jan Švejnar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Švejnar | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Stát si z důchodového pojistného vytvořil zlatý důl. Většina lidí narozených po roce 1965 zaplatí na této dani více, než v důchodu – po očistění od růstu cen – získá od státu nazpátek.

Takové jsou hlavní závěry studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu, vedeného Janem Švejnarem. Takzvaná malá penzijní reforma, kterou vláda letos přijala v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu ve sporu o příliš rovnostářské důchody, situaci dále zhorší.

Cena za soukromý důchod

Spočtěte si poplatek

Studie uvádí modelové příklady lidí s průměrnou mzdou, narozených v roce 1975. Čech zaplatí na penzijních odvodech dvaapůlkrát více, než mu stát v důchodovém věku vyplatí. Polák a Maďar s průměrnou mzdou zaplatí méně než dvojnásobek, Slovák asi jedenapůlnásobek.

INFOGRAFIKA


Podobně vychází srovnání také v případě žen. Letos 36letá Češka po reformě zaplatí dvakrát více, než v důchodovém věku od státu dostane. V mnohem lepší pozici jsou Slovenky a Maďarky, které naopak od státu získají víc peněz, než státu odvedly.
 


Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.