Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi nechali v lékárnách 17 miliard, za navýšení mohou doplatky

Lékarna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékarna - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Češi nechali loni v lékárnách téměř 17 miliard korun, za doplatky na léky a přípravky ve volném prodeji dali o dvě procenta více než rok předtím. Celkové tržby lékáren překročily 72 miliard, z toho bylo za léky téměř 64 miliard.

Lékárny přijaly téměř 74 milionů receptů, na jeden recept připadala v průměru léčiva v hodnotě 583 korun. Uvádějí to statistici na svém webu.

Doplatek pacienta na recept byl v průměru 123 korun. Na jednoho obyvatele za loňský rok připadala úhrada v lékárně 882 koruny za doplatky na recept či poukaz a 730 korun za volně prodejné léky nebo zdravotnické prostředky. Na jednu lékárnu vychází v průměru 3935 obyvatel.

ČTĚTE TAKÉ:


Samostatné lékárny utržily loni za léky a zdravotnické prostředky dohromady 48,133 miliardy, to je téměř 67 procenta obratu. Receptů však přijali téměř 91%. Průměrně jedna lékárna přijala 28 776 receptů a dosáhla tržby až 20,658 milionu korun. Z toho 11,598 milionu šlo z pojištoven a přes 6,5 milionu z kapes pacientů za doplatky a volný prodej.

Celkové tržby lékáren stouply meziročně o 1,5 procenta na 72 miliardy, z toho za léčiva o 1,2 procenta na 64 miliard korun. Zdravotní pojišťovny daly lékárnám 37,552 miliardy, meziročně o procento víc, přičemž platby za léky stouply o 0,7 procenta a za zdravotnické prostředky na poukaz o čtyři procenta. Počty přijatých receptů stouply o necelé jedno procento.

Nad vysokými tržbami se mohly radovat pražské lékárny, loni v průměru jedna utržila 26 milionu korun, nejnižší výdělek evidují v Libereckém kraji, a to 18 milionů. Celkové tržby přitom meziročně klesly o 0,7 procenta.


Jinak jsou na tom nemocniční lékárny. V průměru utržila jedna nemocniční lékárna za léky a zdravotnické prostředky přes 210 milionu korun, z toho 126 milionů od zdravotnických zařízení a 71 milionů pak od pojišťoven. Od pacientů za doplatky a volný prodej získala 11,595 milionu, to je meziroční pokles o 4,4 procenta.

V samostatné lékárně byla hodnota léku na jeden recept v průměru 527 korun, v nemocniční lékárně 1160 korun. Příčinou je podle statistiků částečně odlišný sortiment léků, v nemocničních lékárnách se vydávají i speciální nákladné léky pro léčbu v nemocnici.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR JAKOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč