22. října 2007 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi nemohou odletět z Egypta

letadlo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy letadlo (ilustrační foto) | foto: Indranil MUKHERJEEAFP

PRAHA Zřejmě rozporuplné vzpomínky si přivezou čeští turisté, kteří se vydali do Egypta s cestovní kanceláří Sunny Days. Nejdříve jim v neděli zabránila v návratu porucha letadla místních aerolinek, nyní musejí opět čekat, jelikož náhradní letoun z Turecka nedostal v Hurghadě povolení ke startu.

Situaci podle člena prezidia a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury komplikuje fakt, že se letadlo porouchalo právě v neděli.

Klienti CK Sunny Days měli podle původního plánu z Egypta do Česka odletět dnes brzy ráno, porucha letadla jim ale neplánovaně prodloužila dovolenou. Podle Okamury je o rekreanty dobře postaráno. Cestovní kancelář jim zaplatila noc v hotelu a stravování formou all inclusive, aby se nemuseli omezovat.

"Společnosti Koral Blue, která je zodpovědná za tuto událost, se podařilo najít náhradní stroj. Jedná se o letadlo z Turecka, které však není registrované ani u egyptského Úřadu pro civilní letectví, ani u českého. Společnost Koral Blue tak okamžitě zažádala oba úřady o povolení k přistání a od egyptského úřadu již povolení obdržela. Od českého však zatím ještě povolení písemně nepřišlo," vysvětlil Okamura.

Okamura zároveň upozornil, že odpovědnost za kompenzace a odškodnění klientům za zpoždění či zrušení letu nese letecká společnost, nikoliv cestovní kancelář.

"Trčíme doma"
Porucha letounu zkomplikovala dovolenou nejen zhruba 180 klientům CK Sunny Days v Hurghadě, ale také dalším desítkám lidí, kteří na svou dovolenou u Rudého moře teprve čekají. "My jsme z Plzně. Dojeli jsme na letiště dopoledne a poslali nás zase hned domů. Prý se nám ozvou večer, až budou vědět víc. Nevíme, co bude. Už jsme měli být po poledni v Egyptě a místo toho trčíme doma," řekl jeden z postižených zákazníků CK rozhlasové stanici Frekvenci 1, která o potížích s odletem informovala jako první.

Sunny Days patří k největším cestovkám v ČR a i nyní v říjnu odbavuje na dovolenou s českými turisty pět letadel týdně. Dnešní její problém s odletem ale není ojedinělý. Přesně před týdnem zůstali její klienti na letišti v tuniském Monastiru 17 hodin.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ A VÝSTUPNÍ KONTROLOR VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč