Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Češi nevěří na léčení krize eurem

Ekonomika

  13:54
PRAHA - Se zaváděním eura do Česka není třeba pospíchat. V době hospodářské krize by jednotná evropská měna spíše škodila, než prospívala. Takový názor začíná převažovat mezi obyvateli Česka. Vyplývá to z průzkumu firmy GfK pro Lidové noviny.

Více než dvě pětiny (44 procent) dotázaných se domnívají, že kdybychom v současnosti měli euro, byli bychom na tom hůř. Jen necelá třetina (31 procent) zastává názor, že by na rychlém zavedení eura země vydělala. 

Projevily se za posledních šest měsíců důsledky krize ve snížení příjmů vaší domácnosti?

ano, ale jen mírně   31,9
ano, výrazně           14,5
ne, naopak stouply   1,5
neví                           5,2
ne, zůstaly stejné    46,9

Názor veřejnosti je tak odlišný od přání firem. Ty naopak po rychlém přijetí eura volají. Stěžují si na kurzovou nestabilitu koruny, která činí problémy zejména exportérům.

Počet lidí, kteří se vyslovují pro odložení přijetí eura, stále roste. Zatímco loni na podzim přijetí eura odmítalo 17,4 procenta lidí, letos v březnu se proti euru vyslovilo již 22,6 procenta dotázaných. Stejným tempem pak rostl i počet těch, kteří podporují odklad přijetí eura.

 „Na rozdíl od dopadů hospodářské krize na životní úroveň, kterých se obává většina respondentů, nemá veřejnost v přístupu k přijetí eura jasno,“ řekl autor výzkumu Pavol Frič a dodal: „Tlak firem na rychlé přijetí eura vyvolává u některých lidí i konspirativní teorie, že euro ještě více zvýší firmám zisky a zdraží výrobky nakupované domácnostmi.“

Kdyby měla ČR euro, pomohlo by jí to v době krize?
spíše uškodilo          29,3
spíše pomohlo          24,8
rozhodně pomohlo      6,7
neví                         24,7
rozhodně uškodilo    14,6

Právě obavy ze zdražování, které většinou provázelo zavedení eura v ostatních zemích, figurují jako největší strašák pro starší lidi. Zavedení společné měny by se podle průzkumu nejraději vyhnuli především lidé starší 60 let.

Naopak co nejrychlejší zavedení eura v Česku si přejí především vysokoškoláci (24 procent), mladí lidé do 29 let (26 procent), studenti (34 procent) a také občané s vyššími příjmy (30 procent). 

Obáváte se kvůli krizi snížení své životní úrovně?
rozhodně ano           29
spíše ne                  24,6
neví                          5,5
rozhodně ne             4,5
spíše ano                36,3

Zajímavé je i rozložení příznivců zavedení jednotné evropské měny mezi hlavní politické strany. Rychlé placení eurem v Česku podporují převážně příznivci ODS (30 procent), ačkoliv jejich strana je k zavedení eura spíše zdrženlivá.

Příznivci ČSSD, která za přijetí eura hlasitě oroduje, jsou již vizí eurobankovek ve vlastních peněženkách méně nadšeni. Z těch, co žádají přijetí eura bez otálení, je pouze 18 procent sociálnědemokratických voličů.

Obáváte se, že v důsledku krize přijdete o práci?
rozhodně ano          17
spíše ano                28
neví                          8
rozhodně ne              9
spíše ne                 38

 Za rychlé přijetí eura lobbují nejen domácí firmy, ale i Mezinárodní měnový fond. Ten podle listu Financial Times vypracoval zatím nezveřejněnou zprávu, která vyzve země střední a východní Evropy, aby v zájmu zmírnění dopadů hospodářské krize urychleně přijímaly euro.

 Podle mínění Čechů však euro lékem na krizi není. Čtrnáct a půl procenta respondentů výzkumu uvedlo, že by euro v současné situaci Česku rozhodně uškodilo, a přes 29 procent lidí soudí, že by euro spíše uškodilo.

O jednoznačném pozitivním dopadu na současnou českou ekonomiku je přesvědčeno pouze 6,7 procenta lidí a 24,8 procenta se kloní k názoru, že by zavedení eura spíše pomohlo.