6. května 2009 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi patří mezi největší pracanty v EU

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Česká republika se v Evropské unii řadí mezi země s nejvyšším průměrným počtem odpracovaných hodin v hlavním zaměstnání. Češi za týden v průměru odpracují takřka 38 hodin, což Českou republiku zařadilo na páté místo po Německu, Rakousku, Nizozemsku a Řecku.

Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Eurostatu a Českého statistického úřadu, podle kterých ale letos v Česku počet odpracovaných hodin kvůli hospodářské krizi mírně klesl.

Počet skutečně odpracovaných hodin za týden v hlavním zaměstnání letos v 1.čtvrtletí v Česku činil v průměru 37,9 hodiny a v meziročním srovnání byl tento ukazatel o 1,1 hodiny nižší. Nejvíce odpracovaných hodin měli na kontě podnikatelé (44,1 hodiny).

Zaměstnanci pak v práci týdně strávili v průměru 36,7 hodiny. Na pracovníky služeb týdně připadlo 38,4 hodiny, na zemědělce 38,1 hodiny a na lidi pracující v průmyslu 37 hodin.

"Pro celkový meziroční vývoj množství odpracované doby bylo rozhodující snížení skutečného počtu odpracovaných hodin v hlavním zaměstnání na plný úvazek a až druhotně pokles celkové zaměstnanosti," stojí ve zprávě ČSÚ.

ČTK