Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi platí kartou v cizině: obavy z poplatků a pozor na tajemnou zkratku

Platba kartou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba kartou. | foto: Shutterstock

PRAHA Ty tam jsou časy, kdy měli Češi o dovolené platební kartu schovanou hluboko v zavazadle jen pro případ nejvyšší nouze. Důvodem byla obava z toho, kolik vydají na poplatcích za výběr z bankomatu či platbu u obchodníka. Teď pomalu nastává změna.

Rok od roku stále více klientů nechává část hotovosti doma a během dovolené v cizině se spoléhá na kartu. Počet plateb v zahraničí jejím prostřednictvím podle statistik Sdružení pro bankovní karty vzrostl loni meziročně o čtvrtinu.

Statistiky ČSOB uvádějí, že 35 procent útrat platební kartou je za ubytování, 25 za dopravu a 20 procent za stravování.

Šest z deseti lidí

„Ptali jsme se lidí ve věku 18 až 65 let, kteří plánují v létě jet na dovolenou do zahraničí. Podle jejich odpovědí kartou plánuje platit šest z deseti Čechů. Sedmnáct procent lidí bude v cizině vybírat z bankomatu,“ říká mluvčí Air Bank Jana Karasová.

JAK ZACHÁZET S KARTOU NA DOVOLENÉ

  • Bankomaty či terminály u obchodníků mohou nabízet službu DCC (Dynamic Currency Conversion). Kurz je ale často výhodnější pro provozovatele zařízenínež pro klienta. Proto bývá lepší zvolit výběr hotovosti či platbu bez směny.
  • Nenechávejtekartu nikdy bez dozorua nenechte ji obchodníka nikam odnést.
  • Kartu mějte jinde než hotovost.Při odcizení karty ji okamžitě zablokujte. K tomu poslouží buďto číslo, které si klient zjistil před odjezdem, nebo to lze udělat v internetovém bankovnictví.
  • Zjistěte si, jestli vaše banka účtuje poplatky při výběru z bankomatu v cizině.
  • Na výběr z bankomatů používejte debetní kary,u kreditek bývají účtovány vysoké poplatky.
  • Kontrolujte účtenky, jestli obchodník zadal správnou částku.


Nejčastěji lidé kartu v zahraničí k nákupům nepoužívají kvůli obavám z poplatků. Drtivá většina bank ovšem žádné takové poplatky neúčtuje. Klient zaplatí částku, která je platná podle kurzovního lístku ke dni zaúčtování.

„Někteří klienti mohou mít obavy z poplatků, přitom ale často platí nevýhodné kurzy za hotovost místním směnárnám, a navíc na cestách čelí riziku ztráty či odcizení peněz,“ upozorňuje Lucie Leixnerová z Moneta Money Bank.

I tak se vyskytují výjimky, kdy si banky účtují za platbu kartou poplatek. Například u mBank záleží jeho výše na tom, jestli klient použije kartu v některé z evropských zemích od karetní asociace Visa či MasterCard. U Visy si banka navýší kurz o tři procenta u zemí spadajících do regionu Visa Europe a pět procent u zemí mimo.

V případě karty MasterCard používá vlastní kurz. „Ač je logika pro každou asociaci jiná, výsledný kurz je pro obě asociace podobný,“ říká mluvčí mBank Pavel Vlček.

Jiná věc jsou ale výběry hotovosti. Tam často záleží na obchodní politice ústavu. Například u Air Bank může klient zaplatit v Evropě za výběr až 25 korun podle typu účtu a mimo Evropu stovku. U ČSOB a Ery pak 100 korun za výběr u debetní karty a 150 u kreditní. V případě UniCredit Bank lze při vlastnictví U konta vybírat hotovost z jakéhokoliv bankomatu kdekoliv ve světě zdarma. Klient ale musí splnit podmínku nechat si na účet posílat alespoň 12 000 korun měsíčně. mBank pak umožňuje vybrat kdekoliv po světě zdarma za předpokladu, že klient vybere alespoň 1500 korun (v ekvivalentu cizí měny). Pro nižší výběry jednorázový poplatek činí 29 korun.

Pozor na tajemnou zkratku DCC

Přesto stále jedno nebezpečí klientům hrozí. Jak při výběrech, tak při platbě v obchodech může na obrazovce vyskočit na klienty takzvaná služba DCC (Dynamic Currency Conversion).

Ta znamená, že hned v okamžiku platby nebo výběru z bankomatu se částka přepočte na koruny.

„Za to, že klient dopředu zná finální částku, která se odečte z jeho účtu, však platí cenu v podobě méně výhodného kurzu, který stanovuje provozovatel bankomatu, než kdyby přepočet proběhl až následně standardní cestou,“ upozorňuje Klára Pačesová z České spořitelny. Proto bývá lepší zvolit výběr či placení bez směny a nechat přepočet na své bance, jejíž směnný kurz bude ve většině případů pro zákazníka výhodnější.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...