27. ledna 2008 12:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi porušují autorská práva, zlobí se USA

Počítač - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítač - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká republika je opět v hledáčku amerického úřadu obchodního zmocněnce. Poprvé po osmi letech ji úřad zařadil na seznam zemí monitorovaných kvůli ochraně práv k duševnímu vlastnictví. Američanům vadí především nedostatečný boj českých úřadů proti prodeji padělaného a pirátského zboží.

„Nadále nás znepokojují pokračující nedostatečná opatření proti prodejcům, kteří otevřeně nabízejí pirátské a padělané zboží na neslavně proslulých příhraničních tržnicích,“ uvedla ve zprávě Susan Schwabová, která úřad obchodního zmocněnce vede.

Podle České protipirátské unie, která se zabývá především bojem proti nelegálnímu získávání filmů, je Česká republika ve společnosti zemí, jako jsou Bělorusko, Brazílie, Malajsie nebo Pákistán.

 Ve výčtu jsou ale i další země střední Evropy, například Polsko či Maďarsko.

 Česká protipirátská unie varuje, že úroveň vymáhání práv k duševnímu vlastnictví se může v ČR v budoucnu ještě snížit. „Návrh nového trestního zákoníku předpokládá trestnost jen u nejzávažnějších zásahů do autorských práv,“ uvedla ředitelka ČPU Markéta Prchalová.

 Pirátství připravuje podle Prchalové firmy přibližně o čtyřicet procent jejich tržeb ročně.
 Protipirátská unie chce také zúžit ustanovení zákona o užití pro osobní potřebu. Nyní je možné dělat kopii i ze zdroje, který už je nelegální. „Prosazujeme, aby se výjimka zúžila, aby kopii, případně více kopií mohl dělat jen oprávněný uživatel díla,“ řekla LN Prchalová. V tomto smyslu už ČPU oslovila meziresortní komisi pro autorská práva a ministerstvo kultury.

 V případě, že by se toto ustanovení dostalo do autorského zákona, otevřelo by to podle Prchalové cestu k úpravě či zrušení autorských poplatků, které musejí lidé odvádět kolektivním správcům autorských práv (např. organizaci OSA) při nákupu každého digitálního média, kopírky či tiskárny.
ond, čtk

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.