4. září 2009 14:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi poslechli Klause, vzali útokem obchody se zakázanými žárovkami

žárovky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy žárovky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Obchodníkům se rychle tenčí zásoby žárovek, jejichž prodej je od 1. září kvůli nařízení Evropské komise zakázán a doprodávány mohou být pouze jejich zásoby. Některé obchody už zakázané žárovky vyprodaly. K předzásobení se klasickými žárovkami vyzval před týdnem prezident Václav Klaus.

„Kdybych byl normálním občanem, který běžně chodí do našich nákupních center, tak bych opravdu před 1. zářím skoupil na zbytek svého, určitě už ne dlouhého, života dostatečnou zásobu žárovek,“ prohlásil Klaus.

Češi začali matné a čiré žárovky s výkonem nad 100 wattů, kterých se zákaz týká, skupovat ve velkém, aby si nemuseli pořizovat dražší halogenové žárovky či úsporné zářivky.

"Nyní máme staré žárovky na většině prodejen vyprodány. Ostatní prodejny mají jen malé zásoby a očekáváme, že do konce září bude vyprodáno v celé síti prodejen Electro Worldu," řekl dnes ČTK operační manažer společnosti Electro World Česká republika Jiří Klíčník.

Několik desítek matných i stowattových žárovek měl ve čtvrtek odpoledne v nákupním vozíku zákazník v prodejně Bauhaus na pražském Pankráci. Podobný obrázek lze v těchto dnech spatřit i v dalších prodejnách, kde lidé skupují žárovky, jejichž další prodej je od září zakázán.

"Během jednoho týdne jsme téměř vyprodali veškeré zásoby žárovek, které normálně vystačí na několik týdnů. V současné době již pouze vyprodáváme zásoby tzv. zakázaných žárovek. Zákazníci tak mohou koupit posledních pár kusů tohoto typu žárovek, a to spíše v menších prodejnách Albert," uvedl mluvčí sítě hypermarketů a supermarketů Albert Libor Kytýr.

Velkou poptávku hlásí také prodejny se spotřební elektronikou Datart. "Ve srovnání s minulým rokem se kusový prodej obyčejných žárovek zvýšil. V Datartu již pouze doprodáváme zásoby a ty vydrží přibližně na dva týdny.

Poté přejdeme pouze na prodej úsporných žárovek," sdělil ČTK Tomáš Král ze společnosti Datart International.

Po prvním září již nesmějí být uváděny na tuzemský trh matné žárovky anebo ty, které jsou čiré a jejichž příkon je 100 wattů a vyšší. Právě čiré stowattové žárovky patřily podle odborníků mezi nejprodávanější typy žárovek, přičemž jejich náhrada nebude pro zákazníky jednoduchá.

"Cenově srovnatelná náhrada neexistuje a jakýkoli další světelný zdroj bude nejméně šestkrát dražší. Běžná žárovka stojí zhruba osm korun a nejlevnější kompaktní zhruba 15wattová nejméně 50 korun. Náhrada se srovnatelným světelným výkonem bude ale nejméně desetkrát dražší," uvedl odborný server www.elektrika.cz.

Spotřebitelský časopis TEST navíc nedávno upozornil, že značná část úsporných zářivek má výrazně nižší životnost, než jakou uvádějí jejich výrobci. Nákup některých modelů úsporných zářivek se tak kvůli vyšším pořizovacím nákladům nemusí lidem finančně vyplatit.

Další změnu mohou spotřebitelé očekávat v roce 2010, kdy bude omezen příkon žárovek na méně než 75 wattů, nebudou-li energetické třídy C a lepší. Totéž bude platit pro žárovky s příkonem 60 W od září 2011 a pro všechny žárovky od září 2012. Po roce 2012 tedy bude možné prodávat jen úsporné žárovky.

Rokem 2016 pak skončí také prodej halogenových žárovek. Od září 2016 by měly být všechny žárovky na trhu EU minimálně energetické třídy B a zvláštní halogenové minimálně třídy C.

Nahrazování klasických starých žárovek na trhu jejich novými, ekologičtějšími alternativami by mělo ročně v celé Evropské unii ušetřit kolem 11 miliard eur (zhruba 279 miliard Kč), uvedla už dříve Evropská komise. Tyto peníze by mohly být podle komise investovány do evropského hospodářství.

V diskusních fórech na internetu už padly první návrhy, jak obejít toto nařízení Evropské unie, které ukončí éru klasických žárovek. "Věřím ve vynalézavost obchodníků a už jen čekám, zda se budou prodávat Jarovky, optické generátory nebo 100W výhřevná tělesa pro terária," napsal jeden z účastníků diskuse na internetových stránkách www.elektrika.cz.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.