Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi při výběru vánočních stromků nehledí na cenu. Chtějí jedle

Prodavač stromků Pavel Čuchna s oblíbeným druhem  - jedlí kavkazskou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodavač stromků Pavel Čuchna s oblíbeným druhem - jedlí kavkazskou. | foto: Kateřina Sýsová, Lidovky.cz

PRAHA Nejoblíbenější druh vánočního stromku? Ve většině domácností v Česku by rádi ozdobili jedličku, a to i přes to, že smrky a borovice jsou o polovinu levnější. Jediným kritériem je vzhled, říkají prodejci vánočních stromků v Praze.

Cena nehraje roli a Češi si za vánoční strom rádi připlatí. Stále oblíbenější jsou jedle, a to především jedle kavkazská a stříbrná. Je tomu tak i navzdory skutečnosti, že se jedná o nejdražší nabízené stromky. Jedle se dá koupit kolem 450 korun za metr, smrky nebo borovice často stojí i o polovinu méně.

"Lidé se na cenu stromků nevyptávají, většinou jim záleží hlavně na vzhledu. Neřeší ani to, jak jsou husté větve a neptají se na opadávání jehličí," popisuje své letošní zkušenosti pro Lidovky.cz Radek Melichar, který již několik let prodává vánoční stromky na pražském Andělu.

"Doba umělých stromků je pryč"

Na špatné tržby si nestěžuje žádný z prodejců. "Řekl bych, že prodeje spíše rostou. Doba, kdy ještě před šesti nebo sedmi lety měli lidé doma umělé stromky, je pryč a většina lidí už stojí o ty pravé," říká Radek Melichar.

Spokojený je i další prodejce na Andělu. "Každý rok prodám asi 200 stromků a letos to bude nejspíš podobné." Oproti svému konkurentovi o pár metrů vedle prý prodává až v osmdesáti procentech případů jedle, zbytek většinou tvoří smrky pichlavé. Potvrzuje tak, že lidé se skutečně přestali ohlížet na cenu stromků.

Radek Melichar prodává stromky na pražském Andělu již několikátým rokem

Radek Melichar prodává stromky na pražském Andělu již několikátým rokem

Ačkoli jedle bývá považována za českou klasiku, ve většině případů se dováží ze zahraničí, především z Dánska. Například nejoblíbenější jedli kavkazskou pěstuje v České republice jen hrstka lidí. Mezi ně patří i Tomáš Pliska. "V Dánsku mají pro kavkazskou jedli výhodnější klimatické podmínky, nebojují například, tak jako my, s jarními mrazy," vysvětluje.

Stromky z dovozu

Celkem se v Česku prodá zhruba milion živých vánočních stromků ročně, jedna čtvrtina z nich je dovezených. "Pramení to především z toho, že se v České republice tolik vánočních stromků nevypěstuje," míní Pavel Čuchna, který prodává vánoční stromky na náměstí Míru.

Oblíbené jsou i stromky v květináčích, které po Vánocích nekončí u popelnic, ale dají se přesadit do zahrady. Ceny se pohybují okolo 100 korun v závislosti na druhu stromku. Výška takového stromku je však relativně malá. Zpravidla nepřesahuje 50 centimetrů, protože stromky by se v zimě neuchytily.

, ,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.