Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi při výběru vánočních stromků nehledí na cenu. Chtějí jedle

Prodavač stromků Pavel Čuchna s oblíbeným druhem  - jedlí kavkazskou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodavač stromků Pavel Čuchna s oblíbeným druhem - jedlí kavkazskou. | foto: Kateřina Sýsová, Lidovky.cz

PRAHA Nejoblíbenější druh vánočního stromku? Ve většině domácností v Česku by rádi ozdobili jedličku, a to i přes to, že smrky a borovice jsou o polovinu levnější. Jediným kritériem je vzhled, říkají prodejci vánočních stromků v Praze.

Cena nehraje roli a Češi si za vánoční strom rádi připlatí. Stále oblíbenější jsou jedle, a to především jedle kavkazská a stříbrná. Je tomu tak i navzdory skutečnosti, že se jedná o nejdražší nabízené stromky. Jedle se dá koupit kolem 450 korun za metr, smrky nebo borovice často stojí i o polovinu méně.

"Lidé se na cenu stromků nevyptávají, většinou jim záleží hlavně na vzhledu. Neřeší ani to, jak jsou husté větve a neptají se na opadávání jehličí," popisuje své letošní zkušenosti pro Lidovky.cz Radek Melichar, který již několik let prodává vánoční stromky na pražském Andělu.

"Doba umělých stromků je pryč"

Na špatné tržby si nestěžuje žádný z prodejců. "Řekl bych, že prodeje spíše rostou. Doba, kdy ještě před šesti nebo sedmi lety měli lidé doma umělé stromky, je pryč a většina lidí už stojí o ty pravé," říká Radek Melichar.

Spokojený je i další prodejce na Andělu. "Každý rok prodám asi 200 stromků a letos to bude nejspíš podobné." Oproti svému konkurentovi o pár metrů vedle prý prodává až v osmdesáti procentech případů jedle, zbytek většinou tvoří smrky pichlavé. Potvrzuje tak, že lidé se skutečně přestali ohlížet na cenu stromků.

Radek Melichar prodává stromky na pražském Andělu již několikátým rokem

Radek Melichar prodává stromky na pražském Andělu již několikátým rokem

Ačkoli jedle bývá považována za českou klasiku, ve většině případů se dováží ze zahraničí, především z Dánska. Například nejoblíbenější jedli kavkazskou pěstuje v České republice jen hrstka lidí. Mezi ně patří i Tomáš Pliska. "V Dánsku mají pro kavkazskou jedli výhodnější klimatické podmínky, nebojují například, tak jako my, s jarními mrazy," vysvětluje.

Stromky z dovozu

Celkem se v Česku prodá zhruba milion živých vánočních stromků ročně, jedna čtvrtina z nich je dovezených. "Pramení to především z toho, že se v České republice tolik vánočních stromků nevypěstuje," míní Pavel Čuchna, který prodává vánoční stromky na náměstí Míru.

Oblíbené jsou i stromky v květináčích, které po Vánocích nekončí u popelnic, ale dají se přesadit do zahrady. Ceny se pohybují okolo 100 korun v závislosti na druhu stromku. Výška takového stromku je však relativně malá. Zpravidla nepřesahuje 50 centimetrů, protože stromky by se v zimě neuchytily.

, ,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...