19. února 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi, připravte si peněženky. Zdraží housky, knihy, teplo i pohřby

Zvýšením DPH podraží většina potravin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvýšením DPH podraží většina potravin | foto:  František Vlček, Lidové noviny

V příštím roce si všichni sáhneme hlouběji do peněženky. Až o deset procent podraží teplo, ovoce a knihy. Výrazně zdraží například také pohřby, o statisíce korun se zvednou ceny bytů, počítat je třeba s­vyššími cenami pečiva, jízdenek MHD, vstupenek na koncerty a­na sportovní akce. Zdražování se nevyhne lékům či doplatkům v nemocnicích.

Důvod je prostý. Kvůli penzijní reformě skočí drtivá většina zboží a služeb do vyšší, dvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Proti vládnímu plánu už vehementně protestuje opozice. Nečasův kabinet nicméně zvažuje kompenzace důchodcům a mladým rodinám, aby je vyšší DPH tolik nebolela.

Ke zvedání cen nedojde u těchto sedmi položek: chléb, mléko, brambory, zelenina, ryby, dětská mléčná výživa a potraviny pro diabetiky.

DPH 20%

Průměrná čtyřčlenná domácnost se každopádně musí připravit, že měsíčně vydá zhruba o 500 korun více než dosud. Důchodců se výdaje podle ekonomů dotknou možná ještě citelněji.

Vyšší daň se bude týkat i novin, časopisů a knih. "Zvýšením DPH na knihy se Česká republika zařazuje mezi nekulturní země. V těch kulturních je daň nesrovnatelně nižší. Výjimkou je Dánsko, které však dvacetiprocentní daň kompenzuje velkorysou podporou veřejných knihoven," zlobí se spolumajitel nakladatelství Torst Viktor Stoilov.

Vládní návrh ostře kritizuje Ovocnářská unie. "Budeme po vládě chtít racionální zdůvodnění, proč čerstvá zelenina zůstane v nižší sazbě, a ovoce ne," stěžuje si předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. Rozdílné sazby DPH na ovoce a zeleninu podle něj nemají obdobu nikde v­Evropě.

Potravinářská komora má výhrady k tomu, co spadá mezi základní potraviny a co ne. Na chléb se snížená sazba vztahuje, ale na rohlíky či housky ne. Nikdo z vládní koalice prý s potravináři výběr základních potravin nekonzultoval.

Zdražování postihne i kulturní a­sportovní akce. "Dopad zvýšení DPH nemůže být jiný, než že stoupnou ceny vstupného. Také se někdo bude snažit rozdělit obrat mezi víc firem, aby se udržel v kategorii pořadatelů, kteří nejsou plátci DPH," míní Štěpán Suchochleb z­agentury Capricorn Promotions.

A dražší účty musí očekávat i třetina českých domácností, jejichž panelákové byty jsou připojeny k­centralizovaným zdrojům tepla. "Modelový odběratel v panelákovém bytě se spotřebou 35 gigajoulů by ročně zaplatil za teplo o 1200 až 2100 korun víc," odhaduje výkonný ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.