11. ledna 2007 7:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi propadají kouzlu masáží

Masáž - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masáž - ilustrační foto. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Masážní studia hlásí plné stavy. S rostoucí životní úrovní si totiž Češi dopřávají kvalitní péči o tělo a masáž vnímají jako druh relaxace po náročném pracovním dnu.

„Lidé jsou více ochotni investovat do svého zdraví,“ konstatuje Tereza Černá ze studia Alipte.
 
 „Zájem lidí se oproti předchozímu roku zvýšil až o padesát procent,“ říká jihlavský masér Martin Frei. Někteří provozovatelé ale hlásí ještě vyšší číslo. „Zájem o naše služby vzrostl zhruba o tři sta procent,“ informuje další masér, Jaromír Hrbáč z Bohumína.

Pro masáže nebo fyzioterapii nastává nyní vrchol sezony. Většina masérů má nejvíce práce od září do března, kdy lidé většinou nesportují tolik jako v letních měsících. Některá vybraná studia také vnímají nárůst zájemců, kteří si tímto způsobem léčí podzimní a zimní deprese.

„Působíme částečně i jako psychologická poradna,“ potvrzuje Eva Klímová ze Studia Linea.
Významný nárůst tržeb zaznamenali maséři v prosinci, kdy lidé darovali svým blízkým dárkové poukazy a permanentky. „O Vánocích vzrostly tržby o sto třicet procent,“ dodala majitelka Regeneračního centra Iris Valerie Doležalová. Přitom největším podílem podle Doležalové přispěly firmy, které poukazy nakoupily pro své zaměstnance.

Češi si také oblíbili virtuální objednávky a nákupy masážních služeb a souvisejícího zboží. „Každým rokem roste zájem lidí, kteří především vánoční poukazy nakupují přes internet,“ souhlasí Černá.

Klientela zákazníků je rozmanitá. Nejvíce sice salóny navštěvují ženy, ale nárůst zájmu je patrný také u mužů i mládeže. „Masírovat je možné i miminka, nejvíce salóny navštěvují lidé mezi třiceti a pětapadesáti lety,“ říká Eva Moudrá z prostějovského studia Mevik.

Počet masážních zařízení, kam se počítají jak salóny, tak jednotlivci, je podle odhadů Dana Špaňhela ze serveru www.masaze.info kolem 1400. „Přesné číslo aktivních masérů se však určuje obtížně,“ dodává Špaňhel.
Jiří Böhm, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz