17. července 2007 10:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi propadli kouzlu klimatizace

Prodejci klimatizace a ventilátorů si mnou ruce, horké léto jejich tržby několikrát zvýšilo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejci klimatizace a ventilátorů si mnou ruce, horké léto jejich tržby několikrát zvýšilo. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA S klimatizacemi se v Česku v posledních letech roztrhl pytel. Počty prodaných zařízení letos dokonce překonávají i loňský rekordní rok.

Poslední tři roky mají prodejci klimatizací žně. Loni dokonce nebyli schopni uspokojovat enormní poptávku. Letošní léto nebude výjimkou. „Současný nárůst je i ve srovnání s loňskem abnormální,“ uvedl jednatel Svazu chladicí a klimatizační techniky Bohuslav Špaček. Sezona je v plném proudu a kdo se rozhodne pro klimatizaci, může už mít s jejím nákupem problémy. „Vždy, když uhodí tropická vedra, se prodej tohoto zboží zhruba zdvojnásobí,“ řekl mluvčí prodejen Proton a Euronics Bohuslav Komín.

Výraznější nedostatek přístrojů na trhu by ale podle obchodníků hrozit neměl. Přesto přiznávají, že k výpadkům může docházet. „Minulý rok všichni vyprázdnili sklady a vyprodali veškeré zásoby. Transport zboží z Asie ale trvá poměrně dlouhou dobu,“ řekl Jaroslav Mašek ze společnosti Bernako. Vzhledem k dlouhodobě teplému počasí navíc zájem o klimatizace byl i přes zimu.

Problém přitom není jen s nákupem klimatizace, ale především s její montáží. „Firmy jsou vytížené tak, že na instalaci klimatizace může dojít až poté, co nynější vedra přejdou,“ upozornila Věra Formanová, mluvčí největšího světového výrobce klimatizací LG Electronics. 


Další podrobnosti o využívání
klimatizace v České republice
si přečtěte v dnešním vydání deníku