7. února 2011 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi rychle mění Egypt za Karibik či Thajsko. Zájezdy prudce zdražují

Pláže, Tahiti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláže, Tahiti | foto: Václav Větvička

PRAHA Češi za teplem prostě chtějí. A když nemůžou do Egypta, hledají náhradní cíle. Rekordně tak roste prodej zájezdů například do Karibiku, ale i do Thajska či jiných exotických míst. A s větším zájmem také rostou ceny těchto zájezdů.

"Minulý týden jsme měli největší prodej zájezdů do Karibiku," říká Tomáš Cikán z cestovní kanceláře Eso Travel. Ačkoli zájezdy do exotických destinací vyjdou minimálně na 30 tisíc a pobyty v Egyptě se dají pořídit zhruba za polovinu, ukazuje se, že mnoho lidí si raději připlatí.

"Běžně touhle dobou prodáme týdně zájezdy 400 klientům, ale minulý týden jsme jich prodali skoro trojnásobek," dodává Cikán. Podle něj jsou charterové lety už vyprodané a ceny běžných leteckých spojení se vyhouply na dvojnásobek. "Roste zájem o Arabské emiráty a Kanárské ostrovy," uvedl Roman Fisek z CK Firo Tour.

Infografika - klikněte pro zvětšení
Grafika - cestování

V posledních dnech také rychle mizí nabídky zájezdů do Karibiku na internetu. A ty zbylé výrazně zdražují. Doslova vyluxované jsou i německé cestovní kanceláře, s nimiž Češi v posledních letech létají stále častěji. Najít na serverech únorový zájezd do Karibiku je nadlidský výkon.

Výpadek Egypta je pro cestovní ruch velmi citelný. Každoročně se tam totiž vydá kolem třinácti milionů turistů z celého světa, a tito lidé budou hledat náhradní cíle pro své dovolené.

Egypt je sedmá nejoblíbenější destinace i českých turistů, ročně se jich tam vydá okolo 170 tisíc.

Naopak potíže mají cestovní kanceláře, které se soustředí na Egypt. "Ztráty cestovních kanceláří způsobené situací v Egyptě se v současné době pohybují kolem 50 milionů korun," řekl Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

"Zatím je předčasné to hodnotit. Bude hodně záviset i na tom, jak se k tomu postaví naši partneři v Egyptě a jestli třeba již nasmlouvané kapacity přesuneme do dalšího období," vysvětluje Tomáš Brejcha z Čedoku. Zřejmé je ovšem to, že ztráty budou dál narůstat.

Západ slunce na ostrově Bohol na Filipínách (ilustrační foto)

Ačkoli řada cestovních kanceláří má ve své nabídce dál zájezdy do egyptských destinací na druhou polovinu února, nikdo neví, jak se situace bude vyvíjet a i kdyby nepokoje ustaly, nelze příliš počítat s tím, že se turisté budou rychle vracet do Egypta zpět.

Cestovní kanceláře narychlo navyšovaly kapacity v náhradních destinacích, aby mohly uspokojit přesun poptávky z Egypta. "Řádově o stovky míst jsme zajistili další kapacity v Emirátech a Turecku," potvrzuje Tomáš Brejcha.

Tuzemské cestovky poskytují svým klientům přesun termínu či místa zájezdu bez dodatečných poplatků. "Voláme lidem, kteří si už koupili zájezdy na pozdější termíny do Egypta, že se možná ty lety zruší, a že si mohou už teď vybrat něco jiného bez nějakého stornopoplatku. Nové prodeje na Egypt se už v podstatě úplně zastavily," dodává Dan Plovajko z CK Fischer.

Pokud by nepokoje v Egyptě pokračovaly až do letního období, mohlo by to ohrozit existenci cestovek, které se na tuto destinaci specializují.