Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi s nákupem dovolené vyčkávají

PRAHA Tuzemské cestovní kanceláře letos očekávají pokles zájmu o zahraniční dovolené. Kvůli finanční krizi by mohl zájem Čechů vycestovat klesnout až o 20 procent. Vyplývá to z vyjádření firem na právě končícím veletrhu cestovního ruchu Holiday World.

Kvůli dopadům finanční krize je patrný menší zájem o exotické dovolené a Češi se prý naopak zaměřují na osvědčené destinace.

Podle marketingového ředitele jednoho z největších internetových prodejců zájezdů NetTravel.cz Petra Staňka se letos turisté z Česka budou zajímat především o nabídky na poslední chvíli do tradičních destinací, jako je Bulharsko, Egypt, Tunisko nebo Řecko. Kvůli nastaveným cenám lze podle něj očekávat další pokles zájmu o Chorvatsko.

Ředitel CK: Lidé si dovolenou vybírají pečlivěji a vyčkávají
Chorvatsko bylo letos partnerem veletrhu a chorvatští hoteliéři se byli na veletrhu seznámit se situací na českém trhu. "Je to dobré k tomu, aby nežili v bláhové naději, že je vše v pořádku a turisté z Česka přijedou ve stejných statisících jako v minulých letech," uvedl obchodní ředitel Vítkovice Tours Libor Šugárek.

Lidé nyní podle Šugárka s nákupem dovolené vyčkávají a pečlivěji ji vybírají. Prodej zájezdů do Chorvatska pro nadcházející sezónu byl podle něj do konce minulého roku vyšší, než v roce 2007, v lednu zákazníků kvůli finanční krizi zřetelně ubylo.

Letošní rok je podle marketingové ředitelky Firo Tour Pavlíny Pešové ve znamení znatelného poklesu u nejlevnějších pobytů v tuzemsku a na Slovensku. U letních leteckých zájezdů pak roste podíl prodejů čtyř a pětihvězdičkových hotelů na úkor hotelů tříhvězdičkových. "Tento trend pozorujeme například u Turecka, kde do hotelů nejvyšších kategorií na Turecké riviéře směřuje 90 procent našich klientů, ale i například u Řecka, kde nám prodej hotelů vyšších kategorií také meziročně roste," dodala.

Na veletrh se do Prahy sjelo 700 vystavovatelů z 50 zemí
Na osmnáctý veletrh Holiday World se na pražské výstaviště sjelo kolem 700 vystavovatelů z bezmála 50 zemí celého světa. Podle účastníků sice bylo na veletrhu zhruba stejně plno jako loni, byl ale cítit upadající zájem vystavovatelů z Česka i zahraničí i menší výstavní plochy cestovních kanceláří.

Vedle tuzemských cestovních kanceláří se na akci představily země střední Evropy a téměř všechny země z okolí Středozemního moře. Prezentovaly se i některé exotické destinace, jako je Dubaj, Thajsko, Indie či Taiwan. Poprvé se letos mezi zúčastněnými zeměmi objevily Sýrie, Moldávie, Tanzanie, Bangladéš, Pákistán a Nepál, obnovenou premiéru na veletrhu mělo Lucembursko.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.