18. února 2013 14:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi se bojí dělat na sebe. Podnikatelů přibylo nejméně za čtyři roky

Řemeslník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řemeslník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku loni přibylo asi 20 tisíc nových fyzických osob podnikatelů, což je nejmenší nárůst za poslední čtyři roky. Od roku 2009 se přírůstek fyzických osob podnikatelů propadl o 40 procent. S podnikáním nejčastěji končí lidé po patnácti a více letech činnosti.

V roce 2012 bylo podle údajů z obchodního rejstříku založeno přes 23 000 obchodních společností a 5800 jich zaniklo, jejich čistý přírůstek tak činil zhruba 17 200. Zatímco přírůstek obchodních společností je mezi jednotlivými lety poměrně stabilní, na soukromé podnikání si troufá podle analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau čím dál méně lidí.

"Prudce stoupá počet společností zanikajících po více než 15 letech existence, tedy firem dlouhodobě zavedených na trhu. Zánik firem s dlouhou historií je důsledkem déletrvající ekonomické stagnace v posledních letech," uvedla vedoucí analytického oddělení CRIF Věra Kameníčková.

ČTĚTE TAKÉ:

Podíl zaniklých obchodních společností na počtu nově vzniklých dosáhl loni 27 procent. Podíl zaniklých fyzických osob podnikatelů na nově vzniklých byl mnohem vyšší, a to 69 procent.

Ačkoli absolutní počet fyzických osob podnikatelů je zhruba třikrát vyšší než počet obchodních společností, v posledních čtyřech letech se čistý přírůstek u obou skupin firem sbližuje.

Nejvíc se podniká v Praze

Téměř polovina obchodních společností, které vznikly v roce 2012, má sídlo v Praze. Metropole dominuje i v počtu zaniklých obchodních společností, a to třetinovým podílem. Nejhůře si vedly obchodní společnosti se sídlem v kraji Vysočina, ve kterém na dvě vzniklé obchodní společnosti připadá jedna zaniklá.

Upadající stavebnictví

Nejnižší čistý přírůstek za poslední čtyři roky zaznamenala odvětví zpracovatelský průmysl, stavebnictví, doprava a činnosti spojené s nemovitostmi.

Počet fyzických osob podnikatelů v dopravě klesá již čtvrtým rokem po sobě. V roce 2012 se meziročně snížil i ve stavebnictví a činnostech spojených s nemovitostmi.

V Praze bylo v roce 2012 založeno i nejvíce fyzických osob podnikatelů (15 procent), ale také jich zde nejvíce zaniklo. Poměrně si však nejhůře vedl Karlovarský kraj, ve kterém byl téměř 90procentní podíl zaniklých na vzniklých. Naopak nejlépe dopadl kraj Zlínský s 55 procentním podílem.

"Čistý přírůstek ve zpracovatelském průmyslu v roce 2012 činil 38 procent hodnoty z roku 2011, a v případě ubytování včetně stravování to bylo pouze 25 procent, což značně ovlivnilo celkový čistý přírůstek fyzických osob podnikatelů," upozornila Kameníčková.

Každá druhá firma, která v roce 2012 zanikla, je starší 15 let. Za poslední tři roky se zvýšil nejen podíl zanikajících starších firem, ale stoupá také podíl zanikajících nejmladších firem působících na trhu méně než pět let.

Naopak podíl těch společností, které v době zániku existovaly 10 až 15 let, se snížil. Tendence ke zvyšování podílu nejstarší a nejmladší věkové kategorie byla v daném období společná pro obchodní společnosti i podnikatele, poznamenala Kameníčková.

Lidovky.cz, ČTK