Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi se krize nebojí: zájem o dovolenou v Řecku neklesá. Naopak, tvrdí cestovky

Opalování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opalování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Poloprázdné bankomaty, nedostatek hotovosti a docházející zboží. Takové je současné Řecko. Českým turistům to ale nevadí. Naopak. Do krizí sužovaného jihoevropského státu totiž letos zamíří přinejmenším stejný počet tuzemských turistů jako vloni. Zájem o zájezdy do Řecka je dokonce vyšší než v minulých letech, pochlubily se některé cestovky.

„Současná situace prodej zájezdů do Řecka nijak významně neovlivňuje,“ okomentoval současný stav pro server Lidovky.cz mluvčí CK Alexandria Petr Šatný. A aktuální čísla podle něj naznačují, že poptávka po dovolené na řeckých plážích by letos mohla být dokonce ještě vyšší než vloni. 

Optimismus potvrzují i zástupci dalších cestovních kanceláří. „Můžeme hovořit o zvýšeném zájmu o dovolené v Řecku,“ uvedl například marketingový ředitel

 Exim Tours Stanislav Zíma.

„Přibylo destinací, kam Češi dříve jezdili, ale nyní se tam už cestovat bojí. Patrný je pokles zájmu o Tunisko a méně se jezdí například i do Turecka,“ vysvětlil Jan Papež z Asociace cestovních kanceláři. „Řecko má navíc velmi věrné klienty,“ dodal.

Levnější zájezdy nebudou

Cestovky zároveň vzkazují, že navzdory ekonomickým nesnázím zatím snižování cen zájezdů do řeckých hotelů není na pořadu dne. „Není k tomu žádný důvod. Někde musí klienty dokonce odmítat,“ řekl serveru Lidovky.cz Papež.

Přes vysoký zájem přidělává dovolená v Řecku části cestovatelů starosti. Hromadné rušení zájezdů sice kanceláře neregistrují, klienti jim však volají a vyptávají se, jaká je v jihoevropské zemi aktuální situace. „V této chvíli je s námi v Řecku několik tisíc klientů. Zatím jsme nezaregistrovali ani jednu stížnost na zhoršení služeb,“ uvedl ale mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

Na ostrovech je situace jiná

„Čeští turisté si zvykli, že situace na řeckých ostrovech se od situace například v Aténách liší,“ doplnil Jan Papež s tím, že v letoviscích zatím všechny služby fungují bez výraznějších problémů. Pro zahraniční cestovatele například neplatí denní limit pro výběr z bankomatů. Zatímco Řekové si mohou ze svého účtu denně vybrat jen 60 eur, občané jiných zemí nijak omezeni nejsou.

„Doporučujeme vzít si s sebou dostatečnou hotovost v eurech,“ radí přesto turistům Hynek Špinar z cestovní kanceláře Čedok. Na co dalšího byste před případnou cestou do Řecka neměli zapomenout, si můžete přečíst ZDE.

Vloni byly řecké ostrovy po Chorvatsku druhou nejvyhledávanější destinací, kterou tuzemští cestovatelé o letních prázdninách volili. Čísla za letošní rok sice zatím nejsou k dispozici, aktuálně se však zdá, že do Řecka by letos mohlo vyrazit více Čechů než v loňském roce, kdy dovolenou na tamějších plážích strávilo asi 300 tisíc našinců.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...