Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi se podílejí na revolučních hodinkách: nošením se nabíjejí a těží kryproměnu

Automatické samonabíjecí chytré hodinky: Sequent – SuperCharger² | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automatické samonabíjecí chytré hodinky: Sequent – SuperCharger² | foto: kickstarter

PRAHA Češi pracují na švýcarských hodinkách, které by měly vyrábět vlastní kryptoměnu. Řeč je o chytrých hodinkách Sequent – SuperCharger².

Projekt v současnosti shání finance na platformě Kickstarter, která sdružuje projekty financované pomocí takzvaného crowdfundingu, tedy z peněz podporovatelů. Ačkoliv do konce sbírky zbývá ještě čtyři dny, dosud vybrali jejich tvůrci od více než 1350 lidí kolem 388 tisíc dolarů (přes devět milionů korun). Původní plán přitom počítal s necelými 50 tisíci dolary.

Půjde o chytré hodinky, které se budou nabíjet kineticky tím, že je člověk nosí na ruce. Právě pohybem budou vyrábět i takzvané „SQ mince“, tedy kryptoměnu, která by měla nabídnout finanční výhody a slevy například pro zdravotnické služby a produkty.

„Měna se bude jmenovat Sequent Token,“ říká provozní šéf Sequentu Václav Vlk. „Výměna kryptoměny za peníze bude možná, pokud firma sežene burzovní platformu, se kterou by spolupracovala,“ doplňuje Vlk. Společnost zároveň zkoumá i možnosti, že by hodinky mohly sloužit jako peněženka i pro jiné kryptoměny.

Ústřední postavou Sequentu je Švýcar a hodinářský expert Harry Guhl a jeho společník Adrian Buchmann. Za projektem přitom výraznou stopu učinili i Češi. 

Kromě Vlka se na vývoji softwaru hodinek podílí třeba jeho krajan Pavel Šich. Ten vede další dva developery. Petra Guhlová, manželka Harryho Guhla, je pak jednatelkou českého Sequent Lab. Přímým investorem je Jan Sýkora, zakladatel investiční banky Wood & Company. „Známe se všichni přes společného koníčka - hodinky. Postupně jsme se dali dohromady pro Sequent,“ vzpomíná Václav Vlk.

Zelená nota

Společnost své zákazníky láká také na zelenou notu. Tím, že se hodinky nabíjí pohybem roku, snižují údajně uhlíkovou stopu, protože se tak šetří miliony baterií ročně. Zařízení jsou pak vyrobena z recyklovaného plastového odpadu z oceánů. 

Hodinky by pak měly přijít na trh v lednu příštího roku, jejich cena bude začínat na 179 dolarech (4200 korun).

Už v roce 2017 Sequent vybrala na první své hodinky v předobjednávkách více než 1,2 milionu dolarů, a stala se tak nejúspěšnější švýcarskou kampaní na Kickstarteru.  Posléze dodala tisíce chytrých hodinek do více než 135 zemí světa. 

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!