25. září 2019 10:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi se podílejí na revolučních hodinkách: nošením se nabíjejí a těží kryproměnu

Automatické samonabíjecí chytré hodinky: Sequent – SuperCharger² | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automatické samonabíjecí chytré hodinky: Sequent – SuperCharger² | foto: kickstarter

PRAHA Češi pracují na švýcarských hodinkách, které by měly vyrábět vlastní kryptoměnu. Řeč je o chytrých hodinkách Sequent – SuperCharger².

Projekt v současnosti shání finance na platformě Kickstarter, která sdružuje projekty financované pomocí takzvaného crowdfundingu, tedy z peněz podporovatelů. Ačkoliv do konce sbírky zbývá ještě čtyři dny, dosud vybrali jejich tvůrci od více než 1350 lidí kolem 388 tisíc dolarů (přes devět milionů korun). Původní plán přitom počítal s necelými 50 tisíci dolary.

Půjde o chytré hodinky, které se budou nabíjet kineticky tím, že je člověk nosí na ruce. Právě pohybem budou vyrábět i takzvané „SQ mince“, tedy kryptoměnu, která by měla nabídnout finanční výhody a slevy například pro zdravotnické služby a produkty.

„Měna se bude jmenovat Sequent Token,“ říká provozní šéf Sequentu Václav Vlk. „Výměna kryptoměny za peníze bude možná, pokud firma sežene burzovní platformu, se kterou by spolupracovala,“ doplňuje Vlk. Společnost zároveň zkoumá i možnosti, že by hodinky mohly sloužit jako peněženka i pro jiné kryptoměny.

Ústřední postavou Sequentu je Švýcar a hodinářský expert Harry Guhl a jeho společník Adrian Buchmann. Za projektem přitom výraznou stopu učinili i Češi. 

Kromě Vlka se na vývoji softwaru hodinek podílí třeba jeho krajan Pavel Šich. Ten vede další dva developery. Petra Guhlová, manželka Harryho Guhla, je pak jednatelkou českého Sequent Lab. Přímým investorem je Jan Sýkora, zakladatel investiční banky Wood & Company. „Známe se všichni přes společného koníčka - hodinky. Postupně jsme se dali dohromady pro Sequent,“ vzpomíná Václav Vlk.

Zelená nota

Společnost své zákazníky láká také na zelenou notu. Tím, že se hodinky nabíjí pohybem roku, snižují údajně uhlíkovou stopu, protože se tak šetří miliony baterií ročně. Zařízení jsou pak vyrobena z recyklovaného plastového odpadu z oceánů. 

Hodinky by pak měly přijít na trh v lednu příštího roku, jejich cena bude začínat na 179 dolarech (4200 korun).

Už v roce 2017 Sequent vybrala na první své hodinky v předobjednávkách více než 1,2 milionu dolarů, a stala se tak nejúspěšnější švýcarskou kampaní na Kickstarteru.  Posléze dodala tisíce chytrých hodinek do více než 135 zemí světa. 

vlkVojtěch Wolf
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.