30. září 2014 13:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi se ještě víc zadlužili. U bank mají půjčeno 1,2 bilionu

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Dluhy českých domácností v srpnu narostly o víc než čtyři miliardy korun, meziročně je skok ještě výraznější. Celkem tak bankám či jiným půjčovatelům dluží 1,231 bilionu. Vyplývá to ze statistik České národní banky.

Oproti loňskému srpnu zaznamenaly domácnosti v zadlužení výrazný skok směrem vzhůru. V porovnání s loňským srpnem jsou dluhy domácností vyšší o 42,5 miliardy korun.

Naopak podniky a firmy své dluhy proti červenci snížily o 5,2 miliardy na 998,2 miliardy korun. I podnikatelé si ale meziročně půjčili výrazně víc než loni - o 27,5 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Domácnostem i podnikům v srpnu současně vzrostly úložky na jednodenních vkladech. Lidé na nich měli uloženo téměř 1,33 bilionu korun, což je proti červenci o 12 miliard korun víc.

Meziročně byly jejich vklady vyšší o 126 miliard korun. Vklady podniků od července stouply o 11,4 miliardy korun na 751,6 miliardy. Proti loňskému srpnu uložily o 67,4 miliardy korun víc.

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Lidovky.cz, ČTK