17. dubna 2008 20:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi se vracejí. Práce v cizině se nevyplatí

Irsko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irsko - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PEKING Rok obsluhovala Brňanka Lenka Pánská hosty v dublinské restauraci. Po roce si řekla, že se raději vrátí domů. Důvod? Rekordně posilující koruna.

Jestliže si na začátku své irské anabáze vydělávala v přepočtu asi 242 korun za hodinu, dnes se hodnota její hodinové mzdy smrskla na nějakých 200 korun. To se jí už vyplatí najít si práci v Česku.
Stejně jako Lenka se již rozhodlo vrátit domů velké množství Čechů, kteří se kdysi po otevření trhu práce vydali za slušnějším výdělkem do světa. Za vydělané libry, dolary a eura dnes dostávají mnohem méně korun než před několika lety.
Navíc platy v zahraničí stagnují. „Uchazeči o práci z Rumunska a Bulharska jsou stále ochotni pracovat za minimální mzdu, a ta při poměrně vysokých životních nákladech nezajišťuje Čechům dostatečně atraktivní příjem. Kvůli přílivu lidí z těchto zemí nejsou zaměstnavatelé nuceni nabízet o moc více než minimum,“ vysvětlil Evžen Tomášek, ředitel personální agentury ASJ Inc, která zajišťuje práci v zahraničí.

Ochladnutí zájmu pracovníků z Česka čelí například Velká Británie, která byla ještě donedávna nejčastěji skloňovanou destinací.
Zástupci agentur říkají, že počty zájemců o delší pracovní pobyty na ostrovech se během posledních měsíců snížily až o polovinu.
Podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí se Češi navíc obávají potíží při hledání zaměstnání, jazykové bariéry a toho, že budou muset přijmout podřadnou práci.

Další podrobnosti
si přečtěte v pátečním vydání deníku

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÉR VEDENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč