31. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi šetří dovolenou. Těší se na červencový supervíkend

Tunis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunis | foto: Shutterstock

PRAHA Češi chtějí ušetřit dny dovolené, proto si ji nejčastěji vybírají na počátku července, tedy před dvěma státními svátky. Letos na ně přímo navazuje víkend, proto i cestovní kanceláře zaznamenaly zvýšený zájem o zájezdy v tomto termínu.

Začátek letošních prázdnin je pracujícím nakloněn. Oba svátky vycházejí na pracovní dny a navíc na ně navazuje víkend. „Pokud je v období dovolené nějaký svátek, zaznamenáváme nárůst poptávky o dovolenou až o 40 procent,“ říká Ján Fignár, manažer zájezdů společnosti TopFly.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

S nákupem zájezdu Češi vyčkávají. Chtějí nejnižší cenu

Aktuální poptávku po zájezdech ovládají last minute nabídky. S nákupem dovolené totiž Češi vyčkávají na poslední chvíli, a to bez ohledu na to, že jsou nabídky již přebrané.

Zájezd last minute je možné zpravidla objednat 3 týdny před odletem, lidé se ale rozhodují co nejpozději. „Zájem se zvyšuje snížením ceny. Klienti objednávají zájezdy na poslední chvíli, vyčkávají, zdali se zájezd ještě nezlevní,“ potvrzuje jednatel společnosti TopFly.cz Martin Vaněk. Důvodem je dle jeho slov finanční situace zájemců, kteří netuší, jestli budou mít v blízké budoucnosti dostatek peněz, i jistota, že si budou moci vzít v práci dovolenou.

Letní zájezdy jsou až o 30 procent levnější

Rekordně levné last minute zájezdy jsou letos do Turecka. Ceny osmidenních leteckých zájezdů se pohybují od 5980 korun. Nejoblíbenější jsou čtyřhvězdičkové až pětihvězdičkové hotely s polopenzí nebo all inclusive stravováním. Formou last minute se v Česku ročně prodá 40 procent dovolených, což je přibližně 900 tisíc zájezdů. V prodeji jsou už od května.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nejvíce zahraničních dovolených stráví Češi letos stejně jako vloni v Chorvatsku. Velký zájem je i o Turecko, Bulharsko a Itálii. Svou pozici si opět získává Egypt, navzdory riziku stávek a demonstrací. Ačkoli je levnější i Řecko, zatím o něj není takový zájem.

rkaŠárka Bláhová

Najdete na Lidovky.cz