28. října 2009 14:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi šetří konzervativně, nejvíce ve stavebním spoření

Spoření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Češi spoří spíše konzervativně, nejoblíbenějším produktem je stavební spoření následované kapitálovým a životním pojištěním. V průměru si Češi měsíčně ukládají 1000 až 2500 Kč. Zájem lidí o pravidelné spoření roste i v souvislosti s finanční krizí.

Vyplývá to z analýzy IMAS International zpracované pro Erste Group, sdělila dnes ČTK Česká spořitelna.

Stavební spoření je podle analýzy nejoblíbenějším produktem u 49 procent obyvatel, kapitálové a životní pojištění u 34 procent. Za důležité považuje spoření 77 procent české populace.

Největším motivem pro spoření je v České republice tvorba finanční zálohy pro případ nouze, následuje spoření na stáří nebo pro umožnění časnějšího odchodu do důchodu. Mezi dalšími pohnutkami dominují snaha našetřit si na určitou věc nebo na nutné investice. Část respondentů si pravidelně spoří na dovolenou.

Ze spořících v Česku 62 procent očekává, že v následujících pěti letech budou ukládat peníze zhruba stejně, 19 procent předpokládá zvýšení spořených částek a stejné procento naopak jejich snížení, vyplývá z analýzy.

Z dalších zemí, kde Erste působí, jsou nejvíce spořiví obyvatelé Rakouska.

Osm z deseti z nich využívá nějaký spořící produkt, zdaleka nejoblíbenější jsou vkladní knížky, které má 78 procent obyvatel. V Maďarsku je nejpopulárnější penzijní pojištění a životní pojištění, v Srbsku je největší zájem o termínované vklady.

Česká spořitelna výsledky analýzy zveřejnila v souvislosti se Světovým dnem spoření, který připadá na 31. října. Podle nedávno zveřejněného průzkumu ČSOB pravidelně spoří 53 procent Čechů. Přednost mají konzervativní produkty, jako jsou spořicí účty nebo termínované vklady. Polovina lidí by v případě investování dala přednost produktu s pevným výnosem.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!