Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Češi šetří, za Štědrý večer utratí domácnost 4 tisíce

Vánoční stromeček s dárky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční stromeček s dárky. | foto: Shutterstock

PRAHA Češi letos plánují utratit za štědrovečerní tabuli a stromeček v průměru asi 4 tisíce korun na domácnost. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, kterého se zúčastnilo přes tisíc lidí. Zhruba tři čtvrtiny z nich zvolí tradiční podobu Vánoc, takže svátky stráví s rodinou, budou večeřet kapra a u stromečku si zazpívají koledy.

Podle průzkumu letos chtějí Češi vynaložit na štědrovečerní tabuli v průměru na jednu domácnost 2291 korun za potraviny, 490 korun za alkoholické nápoje a 390 korun za nealkoholické a také 251 korun za vánoční stromeček a dalších 574 korun za ozdoby.

ČTĚTE TAKÉ:

Neochota lidí k utrácení mimořádně velkých částek za oslavu Štědrého večera souvisí s ekonomickou situací většiny domácností. "Vzhledem k růstu inflace, obzvlášť u potravin, nebo vyšším daním a také v souvislosti s rostoucí nezaměstnaností nehodlají lidé riskovat. Raději si Vánoce užijí v rodinném kruhu bez zbytečných výdajů," sdělil analytik  Michal Kozub.

Naprostá většina Čechů oslaví Vánoce tradičně, s koledami a smaženým kaprem v rodinném kruhu. Takový Štědrý den plánují asi tři čtvrtiny účastníků průzkumu, kdežto v restauraci, zahraničí nebo třeba na chatě bude trávit svátky méně než procento lidí.

Nakupují v obchodech

Tradic se Češi drží podle průzkumu také při nakupování vánočních dárků. Více než čtyři pětiny lidí totiž chodí do klasických kamenných obchodů. Nakupování dárků přes internet se ale na kamenné prodejny dotahuje, služeb e-shopů letos při vánočních nákupech využijí asi tři pětiny lidí.

"Překvapením je, že se pro variantu e-shopů letos nově ve velké míře rozhodují i lidé ve věku nad 60 let," uvedl analytik. Dodržování tradičních vánočních zvyků už tak časté není. Pouze méně než polovina dotázaných uvedla, že bude o Vánocích rozkrajovat jablka, pouštění svíček ve vodě plánuje ani ne třetina Čechů a lití olova dokonce jen sedm procent lidí. Na vánoční mši se chystá zhruba třetina lidí.

,

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...