26. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi si kupují stále dražší mobily. Nejoblíbenější je Samsung

Samsung S III. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samsung S III. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Letos utratí Češi za mobilní telefony víc než loni, přestože jejich prodej stagnoval na zhruba 570 tisících přístrojů. Může za to rostoucí obliba výrazně dražších chytrých telefonů. Vyplývá to z informací analytické firmy GfK.

"Celkový počet prodaných mobilních telefonů v Česku byl za první čtvrtletí letošního roku téměř identický se stejným čtvrtletím minulého roku. Trh rostl naopak v hodnotě, a to především díky pozitivnímu vývoji chytrých telefonů, které tak představovaly v prvním čtvrtletí 2013 již 55 procent z celkovém počtu prodaných telefonů," uvedl Radek Bulíř z GfK.

ČTĚTE TAKÉ:

Pořadí jednotlivých značek firma nesděluje. Podle informací ČTK si vedoucí pozici upevnil Samsung, kterému patří více než dvě pětiny trhu. Naopak Nokia se dál propadala z loňského třetinového podílu na úroveň mezi 20 a 25 procenty. Třetí Sony Ericsson měl podíl kolem osmi procent a následuje Apple.

Nejprodávanějším chytrým telefonem byl Samsung Galaxy S3 následovaný iPhonem 5 a Galaxy Mini S2. Mezi klasickými mobily se nejlépe prodával Samsung 1200. Nejvíce telefonů prodávají mobilní operátoři. Jejich podíl na trhu se pohybuje okolo téměř 40 procent.

Lidovky.cz, ČTK