22. srpna 2012 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi si méně půjčují na bydlení. Úrokové sazby hypoték jsou na minimu

Hypotéka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypotéka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Úrokové sazby hypoték se v červenci přiblížily rekordně nízké úrovni a klesat by měly i v srpnu. Během léta se totiž zájem o hypotéky snížil. Zatímco v červnu banky poskytly přes 7000 hypoték za více než 11,6 miliardy korun, v červenci to bylo 5636 za 9,1 miliardy korun.

Průměrná úroková sazba hypoték v červenci klesla na 3,59 procenta z červnových 3,61 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Sazby hypoték se tak přiblížily rekordně nízké úrovni z loňského prosince, kdy klesly na 3,56 procenta. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace a dnes zveřejnil nejnovější údaje.

Banky si šetří munici na konec léta

"Ačkoliv se bankám během července výrazně snížila cena zdrojů, v úrokových sazbách se to dále výrazně nepromítlo. Průměrná sazba Fincentrum Hypoindexu zůstala nadále přikována okolo hodnoty 3,6 procenta. Banky si možná šetří munici na konec léta, protože klienti si v červenci vybrali obvyklý prázdninový oddech, což mělo za důsledek více jak 20procentní měsíční pokles v objemu a počtu hypotečních úvěrů," uvedl analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

PŘEČTĚTE SI:

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů snížily v červenci například Česká spořitelna, UniCredit Bank, a Raiffeisenbank a Wüstenrot hypoteční banka. Sazby pravděpodobně podle Fincetrum Hypouindexu klesnou i v srpnu, kdy se ke zlevňujícím bankám přidaly ČSOB, Equa Bank a LBBW.

V červenci rozšířila řady bank, které dodávají data do Fincentrum Hypoindex, Equa bank. Dosud tam dodávaly informace o hypotékách Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?