Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi si oblíbili nakupování v Sasku

Německá obchodní centra lákají Čechy k vánočním nákupům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá obchodní centra lákají Čechy k vánočním nákupům. | foto: ČTK

BERLÍN Česká předvánoční nákupní horečka přeskočila až do Drážďan. Do saské metropole jezdí nakupovat kvalitní zboží za příznivé ceny i Pražané. Píše o tom dnes saský regionální deník Sächsische Zeitung. "Pryč jsou ty doby, kdy obyvatelé Drážďan jezdili za levnými nákupy do Česka. Teď je to obráceně," napsal dnes regionální list.

V poslední době o podobných nákupních nájezdech Čechů v pohraničí psaly i bavorské noviny.

Východoněmecký deník potvrzuje, že Češi ve městě na Labi nejčastěji kupují módní oblečení a elektroniku. "Zaplatí tu o 20 až 30 procent méně než ve vlasti," konstatuje Sächsische Zeitung.

"Jsou dny, kdy v naší podzemní garáži stojí dvakrát tolik aut českých než německých," všiml si ředitel místní pobočky obchodního řetězce Karstadt Wolfgang Wirz. O víkendech Češi v jeho obchodním domě tvoří zhruba pětinu zákazníků. K velkému překvapení obchodníků je přitom mnoho z nich až z Prahy.

Až dosud předpokládali, že většina Čechů sem za nákupy přijíždí z pohraničí. Přesněji se to pokusili vyčíslit v nákupním komplexu Altmarkt-Galerie. V jejím průzkumu provedeném před týdnem tvořili Češi tři procenta všech zákazníků. "To se zdá být málo. Při více než 100.000 návštěvnících za den je to ale v každém případě 3000 zákazníků," uvedl manažer centra Thorsten Kemp. A dobrá třetina z nich jsou prý obyvatelé české metropole.

Další třetina přijíždí z měst v blízkosti hranic s Německem - z Ústí nad Labem, Teplic a Mladé Boleslavi. Také děčínský autobusový dopravce Dezka, jenž autobusové zájezdy do Drážďan pořádá už deset let, potvrzuje nebývalý zájem o nákupní cesty do Drážďan.

Nyní je takový, že Dezka vypravuje autobusy po dvou. Z 80 procent ovšem tvoří klientelu dopravce důchodci, kteří nakupují především kosmetiku, sladkosti, oblečení či boty.

O trendech jsou informovaní
Kemp z Altmarkt-Galerie si pochvaluje, že zákazníci přijíždějící z větší dálky jsou také ochotni více utrácet. To však prý platí o Češích obecně. "Moc nediskutují a kupují drahé značkové zboží," potvrzuje také šéf Karstadtu Wirz. Češi jsou podle nich dobře informovaní o posledních módních trendech.

Drážďanské obchodní domy i drobní obchodníci si také návštěvníků ze sousední země patřičně váží a už delší dobu je přímo oslovují. Například reklamu na Karstadt lze zaslechnout v českých rádiích. Altmarkt-Galerie
zase v Česku sází na reklamu v tištěných médiích.

"Šest deníků tam informovalo o našich letních výprodejích," uvedl Kemp. Nyní prý musí odpovídat na e-maily Čechů, kteří se ptají na termín zahájení zimních výprodejů.

Vedoucí obchodně-ekonomického úseku českého Generálního konzulátu v Drážďanech Jan Hitzger v Sächsische Zeitung uvedl jako hlavní tři důvody
rostoucí oblíbenosti Drážďan u českých zákazníků vyšší kvalitu za nižší
ceny, rostoucí koupěschopnost Čechů i skutečnost, že východoněmecké město znají ještě z komunistické éry. "Mnozí se tu vyznají a spojují nákupy s výletem za drážďanskými pamětihodnostmi," vysvětluje Hitzger.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM MANAGER IT DESK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč